Kyckling är en av världens mest älskade proteinkällor – men vissa delar bör du faktiskt låta bli. Det påminner experter på Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (EFSA) och svenska Livsmedelsverket om.
Varning: Ät inte denna del på en kyckling – risk för gift och bakterier


Mest läst i kategorin
Skinnet: Krispigt men fett
Många älskar krispigt skinn på grillad eller friterad kyckling. Men skinnet består till stor del av fett, vilket snabbt höjer kalorimängden. Livsmedelsverket understryker också att bakterier som campylobacter och salmonella kan överleva i veck och fettlager om köttet inte hettas upp ordentligt. “Det handlar inte om att skinnet är farligt i sig, utan att det ställer högre krav på korrekt tillagning,” skriver myndigheten.
Lungor och inälvor: Ät med försiktighet
I vissa kulturer används kycklinglungor i traditionella rätter. I Sverige är det ovanligt, men EFSA pekar på att inälvor generellt kan bära parasiter eller mikroorganismer som inte alltid dör vid tillagning. Detta gäller även kycklinglever – som däremot är ett bra tillskott av järn och A-vitamin om den kokas ordentligt.
Läs även: Kycklingbröst: Superhjälten i din matlåda
Huvudet på en kyckling: En möjlig riskzon
Kycklinghuvudet används sällan i nordisk mat, men globalt kan det hamna i buljonger eller soppor. Vävnader nära hjärnan kan samla tungmetaller och rester av bekämpningsmedel, enligt EFSA. Det finns inga hårda förbud, men livsmedelsexperter menar att riskerna överväger smaken för den som inte har tradition av att hantera denna styckningsdel.

Bröstet är bäst – känn din källa
Kycklingbröst är fortfarande en av de bästa bitarna: magert, proteinrikt och lätt att laga. “Kyckling är hälsosamt när vi väljer rätt bitar och ser till att köttet är väl tillagat,” påminner Livsmedelsverket.
Vill du vara på den säkra sidan? Kontrollera alltid att köttet har nått minst 70 grader i innertemperatur. Välj kyckling från certifierade uppfödare, så slipper du oväntade överraskningar på tallriken.

Perfect Weekend Guide till en perfekt kyckling
- Skippa skinnet om du vill spara fett och kalorier.
- Undvik ovanliga inälvor som lungor och huvud – smaken är sällan värd risken.
- Bröstfilé och välkokt lever är bra val för både smak och näring.
Våra källor: Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (EFSA) Livsmedelsverket: Kyckling och säker mat
Läs även: Jamie Oliver: “AI kan hjälpa oss bli mer mänskliga”

Viggo Cavling har skrivit om det goda livet sedan tidigt 90-talet. Först i den egna konsttidningen Beckerell, sedan följde Nöjesguiden, Dagens Nyheter, Resume, Svenska Dagbladet, Travel News och RES, bland annat. Allt enligt devisen gör man mycket får man mycket gjort. Gör man lite händer ingenting.

Viggo Cavling har skrivit om det goda livet sedan tidigt 90-talet. Först i den egna konsttidningen Beckerell, sedan följde Nöjesguiden, Dagens Nyheter, Resume, Svenska Dagbladet, Travel News och RES, bland annat. Allt enligt devisen gör man mycket får man mycket gjort. Gör man lite händer ingenting.