Dagens PS

Inte ens rika känner sig rika längre – experten förklarar 

Rika människor
Mycket pengar innebär inte automatiskt nöjdhet. Vad beror det på? (Foto: Pexels)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 24 juli 2025Publicerad: 24 juli 2025

De har råd med dyra bilar, ekologiskt kött och semesterhus – ändå gnager känslan av otillräcklighet. Vad är det som gör att höginkomsttagare inte känner sig rika?

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det har visat sig vara knepigt att känna sig nöjd – även när bankkontot säger att man borde vara det. 

Dagens PS har tidigare rapporterat om höginkomsttagare i USA som, trots mångmiljonlöner, inte känner sig varken nöjda eller rika. 

“Jag kunde inte ens föreställa mig att vi skulle tjäna så här mycket pengar”, sa Lauren Fichter från Pennsylvania. Hon tjänar omkring 350 000 dollar om året – drygt 3,3 miljoner kronor. Ändå känner Fichter att de bara är “en helt vanlig medelklassfamilj”. 

“Till och med människor som har det ganska bra är kanske inte så nöjda som man kan tro”, konstaterade Matt Killingsworth vid University of Pennsylvania.

Men vad beror det på? 

Ekonomisk – och psykologisk

En förklaring kan, naturligtvis, vara ekonomisk. Alltifrån college till matpriser och bostäder har blivit dyrare. Samtidigt har livsstilen förändrats. Föräldrar betalar för dyra sporter, musiklektioner och högkvalitativ barnomsorg. Vardagen är fylld av utgifter som tidigare generationer inte behövde ta hänsyn till.

Men förklaringen kan också vara psykologisk. 

Det berättar Niklas Laninge, sparpsykolog på Opti

ANNONS
Niklas Laninge om rika
Niklas Laninge är sparpsykolog hos Opti (Foto: Opti)
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Nöje & Underhållning

Peter Jöback bjuder hem publiken till sin egen trädgård

10 juli 2025

Jämförelsefällan förstör nöjdheten

Att höginkomsttagare inte känner sig ekonomiskt nöjda kan förklaras med något som Laninge kallar för jämförelsefällan. 

“Vi människor jämför oss med andra och då tyvärr oftast med de som har det bättre”, säger han till Dagens PS. 

“Det är lättare att se och jämföra oss med någon som avviker som grannen som ständigt verkar ha ett pågående renoveringsprojekt eller klasskompisen som verkar vara utomlands “hela tiden”. 

“Som med så många tankefel som får oss att må dåligt är det svårt att undvika jämförelsefällan eftersom det är en högst automatisk process”, fortsätter han. 

Vill du få dagens viktigaste nyheter direkt i inkorgen?

Det handlar också om anpassning. 

“Människan har dessutom på gott och ont en otrolig förmåga att vänja sig med nuläget. När vi tar kliv uppåt på den ekonomiska stegen känns det bra, men känslan är flyktig. Man anpassar sina vanor efter sin plånbok vilket gör att det som skulle ha känts som lyx för ens 20-åriga jag nu upplevs som en del av ens gråa vardag”, säger Laninge. 

ANNONS

Sociala medier spär på känslan

Jämförelsefällan blir inte bättre av att vi dagligen utsätts för andras liv. 

“Även om vi levt med sociala medier i över 15 år är det historiskt sett ett nytt fenomen för oss människor. Att vi när som helst kan få en bild av hur härligt barnfamiljer, eller miljonärer för den delen, på andra sidan jorden har det är inte något vi är rustade för att kunna hantera utan viss ansträngning”, konstaterar Laninge. 

Läs även: Ekonomen varnar: Därför ska du inte låna ut dina pengar. Dagens PS

Rika sparare känner sig fattiga

Enligt Laninge möter han ofta svenskar med god ekonomi som ändå uttrycker oro och missnöje.

“Gång på gång stöter jag på ambitiösa sparare vars totala sparande och månadssparande är rejält mycket större en genomsnittssvenskens. Trots detta säger man att man är orolig för sin ekonomiska situation, att man känner sig misslyckad eller att man inte gör tillräckligt”, säger han till PS. 

Så blir du mer nöjd – oavsett inkomst

Men det finns sätt att undvika jämförelsefällan. Laninge tipsar om följande tre steg:

ANNONS
  1. Fundera över dina värderingar. Vad tycker du är viktigt? Vad vill du lägga pengar på?
  2. Träna på tacksamhet. Notera aktivt tre saker varje dag du är glad eller tacksam över.
  3. Minska skärmtiden – rejält. Om du vet att sociala medier får dig att må dåligt – ta en paus.

“Om du vet att du mår dåligt av att se hur härligt andra verkar ha det och att du inte kan låta bli att då känna dig missnöjd med ditt eget liv bör du minska din tid på sociala medier – radikalt mycket”, säger Laninge.

Inte rik – bara mänsklig

Så, varför känner sig inte rika människor rika?

Utöver den ekonomiska aspekten ligger svaret i något så enkelt – och så svårt – som psykologi. För hur mycket pengar vi än har, är vi fortfarande människor. 

Och människor, oavsett lön, är ofta mer upptagna av det som saknas – än av det de redan har.

Läs också: Föräldrar betalar 47 000 kr – men inte ens rika känner sig rika längre. Dagens PS

ANNONS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS