Dagens PS

Arbetslösheten fortsätter öka – men inte här

Arbetslösheten i Gällivare
Gällivare har lägst arbetslöshet i hela Sverige (Foto: Fredrik Sandberg/TT)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 06 maj 2025Publicerad: 06 maj 2025

Lågkonjunkturen slår hårt mot arbetsmarknaden. Vissa län går dock mot strömmen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Arbetslösheten i Sverige fortsätter att öka. Enligt Arbetsförmedlingens senaste kvartalsrapport har andelen inskrivna arbetslösa stigit från 6,7 till 7,1 procent jämfört med första kvartalet i fjol. 

Totalt handlar det om 377 000 personer som nu är inskrivna som arbetslösa – en ökning med 22 000 personer på ett år.

“Lågkonjunkturen har gjort avtryck på stora delar av landet, men i varierande omfattning. Antalet inskrivna arbetslösa har ökat i de flesta län”, konstaterar Elvira Josefsson, arbetsmarknadsanalytiker på Arbetsförmedlingen.

Skåne i topp

Skillnaderna mellan olika län är stora. I Skåne är arbetslösheten högst, med en nivå på 9,4 procent. 

Därefter följer Gävleborg (9,0), Södermanland (8,9) och Västmanland (8,5).

I vissa kommuner i Skåne är situationen dock särskilt allvarlig. 

Läs även: A-kassans utbetalningar skenar – här ökar det mest. Dagens PS

ANNONS

Senaste nytt

Perstorp sämst i landet 

ANNONS

I Perstorp är situationen extra knivig

Redan i juli 2024 visade Arbetsförmedlingens siffror att Perstorps kommun hade den högsta arbetslöshetsnivån i landet. Då låg den på 13,6 procent. 

Idag är 14,4 procent av de drygt 7 000 invånarna arbetslösa. 

“Det är en position som ingen kommun i Sverige vill ha”, har kommunstyrelsens ordförande Ronny Nilsson (S) tidigare sagt till TV4 Nyheterna

Perstorp sämst i landet
14,4 procent av Perstorps drygt 7 000 invånare är arbetslösa (Foto: Johan Nilsson/TT/Montage)

Skåne sticker ut

Skåne sticker ut generellt, inte minst när det gäller ungdomsarbetslöshet. 

Östra Göinge (19,0 procent) och Bromölla (16,8 procent) har landets högsta ungdomsarbetslöshet. Flera andra skånska kommuner ligger inte långt bakom.

“Ungdomsarbetslösheten är fortsatt en stor utmaning i Skåne”, konstaterar Annika Pegelow, regionchef på Arbetsförmedlingen i region syd, i ett pressmeddelande

ANNONS

Norrbotten går mot strömmen

Bättre ser det ut i Norrbotten. Där går man nämligen åt andra hållet. 

Länet har inte bara lägst arbetslöshet – samtliga kommuner ligger under rikssnittet.

“Generationsväxling och industrisatsningar skapar stor efterfrågan på arbetskraft i länet, vi har idag fler utannonserade tjänster än inskrivna arbetssökande. Jag hoppas därför att arbetssökande i hela landet tittar närmare på jobbutbudet i Norrbotten. Här har man möjlighet att göra skillnad på riktigt”, säger Marita Lundgren, enhetschef Arbetsförmedlingen i Norrbottens län, i ett pressmeddelande

I genomsnitt var 5 100 personer inskrivna hos Arbetsförmedlingen i Norrbotten under det första kvartalet 2025. Det är samma nivå som ett år tidigare. 

Därtill har Gällivare och Kiruna lägst arbetslöshet i hela Sverige – 2,4 respektive 2,6 procent.

I Arjeplog har alla unga kvinnor jobb

Ett av de mest slående exemplen på hur arbetsmarknaden skiljer sig mellan regionerna finns i Arjeplog i Norrbotten.

Här är ungdomsarbetslösheten bland unga kvinnor noll procent – alla har jobb. Enligt kommunens arbetsmarknadsstrateg Elisabet Angberg är det resultatet av aktivt matchningsarbete, lokala projekt och ett öppet arbetsgivarklimat.

ANNONS

“Det finns jobb överallt här”, säger 22-åriga Emma Skavik till SVT, som själv fått arbete genom kommunens jobbevent.

Läs också:

Arbetslösheten bland akademiker högsta på 20 år. E55

Färre arbetslösa – men ta det med en nypa salt. Dagens PS

KI befarar: Sverige fastkilat i lågkonjunktur. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi och företagande.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi och företagande.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS