Dagens PS

Världens bäst säljande bil – en överraskning

Tesla grundades 2003, och har alltså på bara 20 år lyckats nå toppen av försäljningslistorna i världen med 1,23 miljoner sålda Model Y, en ökning med 64 procent jämfört med året. (Foto: Tesla)
Tesla grundades 2003, och har alltså på bara 20 år lyckats nå toppen av försäljningslistorna i världen med 1,23 miljoner sålda Model Y, en ökning med 64 procent jämfört med året. (Foto: Tesla)
Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud
Uppdaterad: 17 juni 2024Publicerad: 17 juni 2024

Nya siffror bekräftar att Model Y sålde hela 1,22 miljoner enheter 2023, vilket gör den till världens bäst säljande bil.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Tesla har redan känt av en nedgång i försäljningen under första kvartalet. Den här veckan kommer ytterligare en påminnelse om hur mycket bättre det var förra året. Vilket ju bara gör saken värre. Det är Jato som presenterar datan.

Läs även: Volvo upp och Tesla ner i Europa. Dagens PS

Inte bäst säljande elbil, eller bäst säljande bil i ett land eller på en kontinent, utan bäst säljande personbil, punkt. Ja, den överträffade till och med giganter som Toyota RAV4 och Corolla. Detta tack vare en försäljningsökning på 64 procent jämfört med leveranssiffrorna 2022.

Det visste vi redan

Och Model Y lyckades med det här utan att göra något direkt större avtryck i utvecklingsländerna, där den annars anses vara alldeles för dyr. Vilket understryker hur stor påverkan Teslas kompakta suv har haft på utvecklade marknader.

Varje region, utom Afrika, såg en ökning i efterfrågan på nya bilar. Enligt data från JATO Dynamics minskade försäljningsvolymen i denna region med 6 % till 956 000 enheter. Resultatet kan förklaras av en betydande nedgång i Egypten, som var kontinentens näst största marknad 2022 och den tredje största förra året. Sydafrika stod för 51 % av kontinentens totala försäljning, medan Nordafrika representerade 34 %. (Foto: Jato)
Varje region, utom Afrika, såg en ökning i efterfrågan på nya bilar. Enligt data från JATO Dynamics minskade försäljningsvolymen i denna region med 6 procent till 956 000 enheter. Resultatet kan förklaras av en betydande nedgång i Egypten, som var kontinentens näst största marknad 2022 och den tredje största förra året. Sydafrika stod för 51 procent av kontinentens totala försäljning, medan Nordafrika representerade 34 procent. (Foto: Jato)

Siffror som släpptes lite tidigare under året visade ju redan då att Model Y var den bäst säljande bilen i hela Europa 2023. Totala försäljningen av Model Y uppgick till 1 223 000 enheter, enligt Jato-data. Vilket placerar den bekvämt före 2022 års mästare, Toyotas RAV4 (1,075 miljoner).

Och tredjeplatsen som hålls av Honda CR-V (846 000). Och fjärdeplatsen som togs av Toyota Corolla (803 000) och Toyota Corolla Cross (715 000), knep då femteplatsen.

ANNONS

En annan Toyota, Camry, tog sjätteplatsen. Fords ständigt populära F-150 hamnade på sjunde plats, precis före Toyota Hilux. Nissans Sentra slog ut Tesla Model 3 för niondeplatsen.

Toyota höll otroliga fem platser i topp 25. Mer än någon annan biltillverkare, men som ett tecken på vad som komma skall, tog Kinas BYD tre platser. Deras bäst presterande fordon var Qin compact sedan, som kom på tolfte plats.

ANNONS

Senaste nytt

Europa knappt med

Oroväckande för Europas och Amerikas stora bilmärken är att de knappt syns till. Hela VW-koncernen tog bara två platser på topp 25-listan. De gick till Polo och Jetta långt nere på 20:e och 21:a plats. Medan GM och Stellantis tog varsin plats, Chevy Silverado på 16:e plats, två platser högre än Ram 1500.

Med 36,72 miljoner sålda enheter förra året satte SUV:ar inte bara ett nytt försäljningsrekord utan noterade också sin högsta marknadsandel någonsin. Mellan 2022 och 2023 ökade SUV-volymerna med 16 % och stod för närmare 47 % av den totala globala försäljningen av personbilar förra året. (Foto: Jato)
Med 36,72 miljoner sålda enheter förra året satte suvar inte bara ett nytt försäljningsrekord utan noterade också sin högsta marknadsandel någonsin. Mellan 2022 och 2023 ökade suv-volymerna med 16 procent. Och stod för närmare 47 procent av den totala globala försäljningen av personbilar förra året. (Foto: Jato)

Jatos siffror bekräftade också att tillväxten på suv-marknaden inte visar några tecken på att sakta ner. Suv-volymerna ökade med 16 procent. Delvis tack vare framgångarna med Tesla Model Y, och stod för nästan 47 procent av alla registreringar 2023.

PlatsFordonAntal sålda% skillnad mot 2023
1Tesla Model Y1,223,000+64
2Toyota RAV41,075,000-5
3Honda CR-V846,000+18
4Toyota Corolla803,000-19
5Toyota Corolla Cross715,000+35
6Toyota Camry650,000-2
7Ford F-150623,000+18
8Toyota Hilux605,000-4
9Nissan Sentra534,000-1
10Tesla Model 3508,000+5
11Honda Civic478,000+22
12BYD Qin473,000+43
13Nissan X-Trail/Rogue461,000+80
14Honda Accord451,000-7
15Hyundai Tucson423,000+25
16Chevy Silverado 1500412,000+9
17Hyundai Elantra399,000+5
18Ram 1500374,000-6
19BYD Song Plus369,000+9
20VW Polo364,000+56
21VW Jetta361,000+29
22Mazda CX-5356,000-2
23BYD Atto 3355,000+119
24Suzuki Swift354,000+6
25Honda HR-V336,000-27
Listan presenteras av JATO och där kan du hitta ännu mer data och information.

Läs även: Stöld av Tesla-hemligheter kan ge 10 års fängelse. Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud

Teknik- och motorentusiast som bevakar bilvärlden.

Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud

Teknik- och motorentusiast som bevakar bilvärlden.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS