Dagens PS

Efter valfiaskot: Nu vänder de Trump ryggen

Ensam i motvinden. Efter mellanårsvalet i USA skyndar sig alla republikaner som kan att ta avstånd från Donald Trump. Nu handlar det om valet 2028.
Ensam i motvinden. Efter mellanårsvalet i USA skyndar sig alla republikaner som kan att ta avstånd från Donald Trump. Nu handlar det om valet 2028. (Foto: Alex Brandon /AP-TT)

Ledande republikaner i USA visar sig nu lika fega efter mellanårsvalet som innan. Nu handlar det om att ta avstånd från Donald Trump.

Efter ett förödande nederlag i veckans mellanårsval, har Donald Trump försökt lägga skulden på andra republikanska politiker.

”Om jag hade varit med på valsedeln hade vi vunnit en jordskredsseger”, skrev Trump på Truth Social redan under valnatten.

Innan mellanårsvalet var republikanska politiker, i princip utan undantag, livrädda för att offentligt yttra kritik mot Donald Trump.

Nu har amerikanska folket vänt sig mot Trump-regimen och då blir det bråttom för alla som kan att distansera sig från presidenten.

Efter mellanårsvalet kan det vara värre att stå nära presidenten än att bli osams med honom.

Guld rusar efter Trumps valnederlag – dollarn pressas. Dagens PS

Svidande nederlag för Trump

Vad än Trump säger är mellanårsvalet ett svidande nederlag för honom. Presidenten är valets största förlorare och därför skjuter nu mäktiga republikaner tillbaka mot honom, konstaterar danska Børsen.

Redan dagen efter valet kom ett extremt uppseendeväckande tecken på den snabba fanflykten.

På X gick Trumps egen vicepresident, JD Vance, till attack och skyllde valförlusten på Trumps krig mot Iran.

”Anledningen till att vi förlorade är kriget”, skrev JD Vance.

Guld: Därför handlar världens centralbanker nu. Dagens PS

”Chockad” över Vances inlägg

Det oväntade inlägget fick Fox News konservative kommentator Marc Thiessen att utbrista att han var ”chockad” över inlägget från Vance.

”Det var, rent ut sagt, illojalt mot USA:s president”, slog Thiessen fast.

I Washington DC tolkas JD Vances agerande som ett tydligt tecken på att han vill bana väg för att bli Republikanernas presidentkandidat 2028.

Då kan det vara klokt att markera distans till Trump – och lätt att påminna sig om hur Vance, innan han fick bli vicepresident, kallade Trump ”idiot” och vid ett tillfälle beskrev honom som ”Amerikas Hitler”.

Vicepresidenten står samtidigt inför en svår balansgång, konstaterar en källa nära Vance hos Politico.

”Det är möjligt för honom att skapa ett visst avstånd till Trump. Men han kan omöjligen distansera sig helt. Han är trots allt Trumps vicepresident”, lyder analysen.

Sju miljarder hemma – då kommer tjuvarna: ”Var försiktig”. Dagens PS

JD Vance kampanjar – men var sedan snabb att ta avstånd efter fiaskot i mellanårsvalet. Vance anses vilja ta över Vita huset och markerar nu mot Trump. (Foto: Tom Brenner /AP-TT)

Fler markerar distans till Trump

Efter mellanårsvalet är Vance inte den ende republikan som försöker markera avstånd till presidenten.

En av de som har förhoppningar om att ta över Vita huset är Floridas avgående guvernör Ron DeSantis.

”Det råder ingen tvekan om att mellanårsvalet var ett tydligt avvisande av presidenten och kongressen – från demokrater, oberoende väljare och till och med vissa republikaner som röstade på motståndarpartiet”, säger han hos Fox News.

”Väljarna lovades stordåd, men löftena infriades inte”, hävdar DeSantis.

Nikki Haley, tidigare republikansk presidentkandidat, är även hon kritisk mot Trump och Republikanerna efter mellanårsvalet.

”Slutsatsen är att republikanerna inte lyssnade på det amerikanska folket. De lyssnade på Washington”, säger Haley hos NBC.

”Samtidigt som amerikanerna påpekade att matvaror är dyra, bensin är dyr och sjukvårdskostnaderna är höga, lyssnade ni inte. I stället fick man i Washington se egennytta, korruption och festande”, summerar hon.

Därför satsar Saab på AI i Gripen: ”Stora skillnaden”. Dagens PS

Mest lästa i kategorin