Rolls-Royce

Orimliga siffror när Rolls-Royce skryter om sin nya modell
Den engelska lyxbilstillverkaren Rolls-Royce tar i från tårna när de nu skryter om sitt senaste bygge. Frågan är om uppgifterna ens är sanna? Arcadia Droptail. Det vackra namnet bär Rolls-Royce senaste specialbygge, som vi tidigare skrivit om, och som just släppts ut ur tillverkarens avdelning för specialbeställningar. Bilen är handbyggd till en kund som inte …

Ny läcker Roadster från Rolls-Royce
Den tredje av fyra Rolls-Royce Roadster är klar. Det nya vrålåket kallas Arcadia Droptail där tillverkaren har låtit beställaren bestämma varje liten detalj. För den som vill öppna plånboken rejält finns möjligheten att göra det genom att beställa en helt egen skräddarsydd Rolls-Royce. Den senaste modellen, som även kan vara världens dyraste bil, kallas Droptail …

Rolls-Royce slår säljrekord – men vad händer med magin?
Aldrig tidigare har premiumproducenten Rolls-Royce sålt så många bilar som under 2023. Det kan vi både gratulera, och faktiskt beklaga. Att vara ett av världens mest prestigestinna varumärken, har sina utmaningar. Det är en balans på slak lina att både vara attraktiv för flera, men samtidigt fortsätta vara exklusiv. När det handlar om premiumprodukter, som …

Så började det: Pionjärernas första bilar
I dag blir vi ständigt uppdaterade om bilfabrikernas allra senaste modeller. Men hur såg bil-pionjärernas första bilar ut? Vi har grävt i arkiven. Har du läst lite automobilhistoria, känner du säkert till att det var Karl Benz som byggde den första bilen. Du vet också att det var Henry Ford som fick till serieproduktionen och …

Hans Thulin: Mannen som bjöd på århundradets bilshow
Under tre veckor på sensommaren 1989, bjöd finansmannen Hans Thulin, stockholmarna på en klassisk bilshow av allra högsta klass. Det finns mycket att säga om finansmannen Hans Thulin. Mannen som på så många sätt kom att symbolisera 1980-talets yuppie-liv, och även 1990-talets stora finanskrasch. Han var mannen som alltid spelade högst. Lärde sig alla möjligheter …

10 dyraste bilarna vi någonsin kört
Under de senaste 10 åren har vi testat närmare 2 000 bilar, där några har utmärkt sig mer än andra när det kommer till pris. Här följer därför de 10 dyraste bilarna vi har testat. 10. Ferrari Purosangue Testad: Juni 2023 Pris (vid testtillfället): 4 500 000 kronor Årsmodell: 2023 Testplats: Paris, Frankrike Den billigaste …

Världens dyraste nya bil: Rolls-Royce för 200 miljoner
Att köpa en Rolls-Royce är ett tydligt sätt att visa ”att det går bra nu”. För de som vill ta det steget längre erbjuder emellertid det brittiska märket möjligheten att skräddarsy en helt egen bil. Det är Rolls-Royces Bespoke-avdelning som erbjuder sina kunder att beställa helt unika bilar. För att få den möjligheten krävs det …

Nyhetsveckan: Pensioner, krig och dyra bär
Nyhetsveckan som gått har bjudit på allt från jobbsiffror i USA till brinnande Rolls Royce, och Dagens PS avslöjar att och att det finns sätt att öka pensionen. När nyhetsveckan sammanfattas är förstås också Rysslands krig mot Ukraina på tapeten. Det har nu gått nästan ett och ett halvt år sedan Ryssland inledde den fullskaliga …

Rolls-Royce upp i lågor på fartyg: Skador för miljarder
Skadorna på det biltransportfartyg som började brinna utanför Hollands kust har nu analyserats och de möjliga förlusterna har fastställts och Rolls-Royce har drabbats. Ombord på fartyget fanns det 3 783 bilar, varav 498 var elbilar. Det har brunnit i flera dagar, vilket kan innebära att många av bilarna är förstörda och bilarna är svårbärgade. Det är …

Rolls-Royce stiger efter vinstprognos
Rolls-Royce väntar sig en kraftigt större vinst än tidigare prognoser. Det fick bolagets aktie att stiga med 19 procent på börsen. Rolls-Royce-aktien steg som en raket och nådde onsdag morgon sin högsta nivå sedan tiden innan pandemin. Stegringen kom sedan flyg- och försvarsföretaget höjt sin vinstprognos och förklarat att man tror sig komma att ”avsevärt” …

Rolls-Royce hotar att svartlista kunder
Vissa bilar går inte att köpa även om man så vill, vilket gör att det finns nya bilar som är dyrare begagnade än nya. Ett exempel på detta är nya Rolls-Royce Spectre. Rolls-Royce Spectre är det brittiska lyxmärkets nya elbil, och den senaste i raden av nya bilar som direkt betingar mer på begagnatmarknaden än …

Rolls-Royce sparpaket – flygmotortillverkaren kan sparka tusentals
Brittiska Rolls-Royce som tillverkar flygmotorer kan sparka tusentals inom kort i ett nytt sparpaket. Samtidigt kämpar flygindustrin med en rad problem som ytterligare försvårar för jätten. Totalt rör det sig om runt 3 000 anställda som snart kan få sig om efter nya jobb hos världens näst största flygmotortillverkare Rolls-Royce, berättar Bloomberg. Sparplaner kan sparka …

Sveriges vackraste Rolls Royce - nu kan den bli din
Den 13 juni 1939 tog skådespelerskan Lotten Olsson emot leveransen av en splitter ny Rolls Royce Phantom III med specialkaross byggd av Nordbergs karosserifabrik. Nu är denna, kanske Sveriges vackraste Rolls Royce, till salu. Adressen var Karlaplan 9A. I källarplanet fanns det garage med nedfart från den lilla slut-tamp på Östermalmsgatan som ändar nere vid Karlaplan. …

Allt om Rolls-Royce världsberömda gudinna
Historien om Rolls-Royces vackra kylarprydnad är späckad av övermod, otrohet, hysch-hysch, klasskillnader och andra mänskliga svagheter. Känd av alla, men vem är hon – världens mest kända dam efter Mona-Lisa? Att världsberömda bil- och motortillverkaren Rolls-Royce grundades den 15 mars 1906 av Charles Stewart Rolls och Frederick Henry Royce under namnet Rolls-Royce Limited, är hyfsat välbekant. …

Rolls-Royce Phantom testad: Värd 8,5 miljoner?
I närmare hundra år har Rolls-Royce Phantom varit droskan för en procent av enprocenten. En Phantom är lika mycket av ett statement som ett privatplan. Nu har den åttonde generationen uppdaterats och vi begav oss till Miami för ett test. Uppdateringen av Phantom 8, kallad Series II, är lika konservativ som en amerikansk republikan. En …

Podcast: “Extrautrustingen kostade över fyra miljoner kronor”
Det har nu blivit dags för avsnitt 16 av Dragläget – Dagens PS och Högsta Växelns podcast om bilar och bilvärlden. Veckans fullspäckade avsnitt rattas av Marcus, Mats och Gustaf. Veckans avsnitt av Dragläget kan vara det mest lyxbetonade någonsin. Marcus har varit i Florida för att besöka det exklusiva bilevenemanget The Amelia, och fick …

En Rolls-Royce Wraith med 2 117 lampor i taket
Som motor har V12:an spelat en enormt viktig roll för Rolls-Royce. I tider av elektrifiering fasar de emellertid ut det berömda kraftpaketet till förmån för elmotorer. Näst på tur är Rolls-Royce Wraith. För att vinka adjö till den mycket viktiga modellen för det brittiska märket ska Rolls-Royce tillverka avskedsmodellen Wraith Black Arrow, som ska tillverkas …

Fem logotyper med en spännande historia
Du ser dem dagligen – logotyperna. Men – handen på hjärtat – du vet kanske till vilken bil de hör. Men har ingen aning om varför de ser ut som de gör? Personligen så avskyr jag dem. Alla logotyper som jag inte har en susning om vad de står för. Värst är det i bilvärlden …

Rolls-Royce nästa satsning – kärnkraft i Norge
Rolls-Royce är mer än lyxiga vrålåk. Nu visar det sig att den brittiska biltillverkaren vill satsa på kärnkraft. I Norge. Lönsamt så in i Norden? Åtminstone om lyxbillstillverkaren Rolls-Royce får råda och driva igenom sina planer: 200 nya kärnkraftverk innan år 2050. Bakom denna vision står Tuomo Huttunen, chef för Rolls-Royces kärnkraftssatsning på den nordiska …

1 av 1: Världens mest unika Rolls-Royce Phantom
Rolls-Royce anses av många vara världens lyxigaste biltillverkare. Nu har det brittiska märket tagit ännu ett steg i den riktningen med den mest skräddarsydda varianten av flaggskeppet Rolls-Royce Phantom någonsin. Rolls-Royce menar på att varje bil som rullar ut ur deras fabrik är helt unik. Anledningen är enkel – det finns egentligen ingenting som märket …

Elektriska Rolls-Royce Spectre ska krossa motståndet
Rolls-Royce Spectre, den första helt elektriska bilen från det brittiska märket, närmar sig mållinjen för sitt testande. Därefter är det dags för de första bilarna att äntligen nå slutkund. Testerna av nya Spectre inleddes under vintern 2021 i Arjeplog i norra Sverige. Därefter tillbringades sommaren 2022 vid den franskar rivieran medan turen nu har kommit …

Nya chefen om Rolls-Royce: En "brinnande plattform"
Rolls-Royce nytillträdde vd Tufan Erginbilgic har kommit med en brutal bedömning av bolaget och sagt till anställda att bolaget måste förändras för att överleva. I ett globalt anförande som sändes till personalen varnade Tufan Erginbilgic för att investerare håller på att tappa tålamodet med Rolls-Royce, det rapporterar Financial Times. Förstör värde med varje investering Han …

Rolls-Royce ger lågkonjunkturen långfingret
Trots en rådande lågkonjunktur världen över kryllar det av förmögna individer som gillar att köpa bilar. I sin tur har det lett till att Rolls-Royce har slagit nytt försäljningsrekord 2022. Totalt sålde Rolls-Royce 6 021 bilar, en ökning på åtta procent jämfört med 2021. Det är främst i USA, Kina och Europa där märket är …

Har Rolls-Royce snott Bentleys modellnamn?
Flying Spur är namnet på Bentleys nuvarande flaggskeppsmodell och har använts av det brittiska märket i flera års tid. Nu har emellertid någon ansökt om att varumärkesregistrera just Flying Spur i Rolls-Royce namn, rapporterar amerikanska CarBuzz. Ansökningen har skickats in till den amerikanska motsvarigheten till Patent- och registreringsverket – United States Patent and Trademark Office. …

Ronaldo fick Rolls-Royce i julklapp
Cristiano Ronaldo har haft det tufft den senaste tiden, åtminstone när det kommer till karriären. Det går desto bättre i privatlivet, inte minst när det vankades julklappsutdelning han fick nämligen en Rolls-Royce. Av sin flickvän, Georgina Rodríguez, fick han en Rolls-Royce Dawn. Bilen fanns att köpa direkt från Rolls-Royce fram tills den 10 februari i …