Höstauktion: 1 200 föremål som piggar upp

Höstauktion
Med 1200 utrop är Auctionets höstauktion något extra att grotta ned sig i. (Foto Auctionet)
Anders Værnéus
Anders Værnéus
Uppdaterad: 07 nov. 2023Publicerad: 08 nov. 2023

Med tusentals utvalda föremål från 33 olika auktionshus, bjuder nu Auctionet på en stor och spännande höstauktion.

Med en oktober som i stort sett helt saknade soltimmar och en november som börjat lika illa, kan det kännas uppiggande att pimpa hemmet med några nya vackra antikviteter.

Därför har auktionssajten Auctionet samlat ihop hela 1 200 antika föremål från 33 olika auktionshus och samlat dem i en fullmatad höstauktion.

auktion
Det är ett brett utbud som om 12 dagar ska klubbas bort. (Foto: Auctionet)

Här hittar du bland annat landskapsmålningar från Johan Krouthén, robusta skärgårdsmöbler från NK:s hyllade chefsdesignerAxel Einar Hjorth, och en variant på Carl Fredrik Reuterswärds så berömda knutna pistol.

höst
LOT 3042907: Köp hem en av världens mest kända pistoler här. (Foto: Auctionet)

Även keramikern Lisa Larsson finns representerad med den underbara bronsfigurinen “Myran”. Här finns också en fantastisk Rolex Prince från 1930-talet och ett vackert Carl Larsson-motiv signerat 1891.

höst
LOT 3056707: Denna fantastiska Rolex Prince bjuder du på här (Foto: Auctionet).

Du har 12 dagar på dig innan denna höstauktion börjar stänga. Så börja nu själv med att stänga in dig och frossa loss i utbudet och sätt dina bevakningar.

Så här blir hösten i alla fall lite roligare.

höst
LOT 3127567: En enkel men snygg Axel Einar Hjort-soffa bjuder. (Foto: Auctionet)
Auktion
LOT 3137299: Detta vackra Carl Larsson-original budar du hem här.(Foto: Auctionet)

Auktion
LOT 3064649: En skön Arnold Madsen-fåtölj budar du hem här. (Foto: Auctionet)

Läs mer:

Här om auktionen

Om Johan Krouthén här (Dagens PS)

Om Axel Einar Hjorth här (Dagens PS)

Anders Værnéus
Anders Værnéus

Journalist, författare och expert på historia inom näringslivet, klassiska båtar och bilar.

Anders Værnéus
Anders Værnéus