USA och Pentagon inleder ännu ett projekt kring långdistansvapen. Nu handlar det om billiga vapen för massproduktion.
USA vill ha expressfil för billiga vapen

Amerikanska försvarshögkvarteret Pentagon inleder ännu ett projekt för att utveckla långdistansvapen som passar för massproduktion.
Ambitionen är att det ska ske i expresstakt. Pentagon hoppas kunna börja testa vapnen redan inom tre månader.
Trump till britterna: ”Sluta köp norsk olja”. Dagens PS
Höga kostnader i Iran
Kriget mot Iran har inneburit höga kostnader för USA, bland annat när det gäller ammunition.
USA har använt stora mängder långdistansrobotar, däribland Tomahawk-robotar mot Iran.
Tidigare denna vecka rapporterade ett forskningsinstitut i Washington att USA:s robotlager tömts avsevärt.
”Bättre och billigare”
Det är dyrt att ersätta en så stor del av de lager som funnits och långdistansrobotar är särskilt kända för höga styckkostnader.
USA:s försvarsdepartement har nu utlyst en tävling för att få fram bättre och billigare alternativ, skriver norska Forsvarets forum som citerar Defense News.
Tävlingen gäller långdistansvapen som ska vara markbaserade och ha autonom målsökning. Kostnaden för dem får inte vara högre än motsvarande 2,4 miljoner kronor styck.
Kriget lyfter Shell: ”Största vinsten på fyra år”. Dagens PS

Har bara en vecka på sig
De tävlande har endast en vecka på sig att lämna in förslag till US Defense Innovation Unit.
Vinnare i denna första fas får vardera 2,4 miljoner kronor, enligt enheten. Vinnarna i nästa fas får upp till 50 miljoner kronor. De kan även bli aktuella för ytterligare stöd när det gäller produktionsavtal, kontrakt och forskningsanslag.





