Samtidigt som debatten om invandring skruvas upp inom EU försvarar Spanien sin invandringspolitik. Den är en ekonomisk nödvändighet för landets framtid menar regeringen medan oppositionen vill strama åt regelverken.
Invandringsfrågan delar Spanien – ekonomisk nödvändighet eller problem?

Invandringen har blivit en allt hetare valfråga inom EU de senaste åren.
Befokningen minskar redan
Befolkningen har redan börjat minska i många EU-länder när det föds allt färre barn och när befolkningen flyttar till andra länder. I vissa länder, som Sverige, ökar dock befolkningen fortsatt och det kommer den göra de närmaste decennierna – genom fortsatt invandring.
Svårt att komma överens
Samtidigt försöker politikerna komma överens i frågan, där den ibland spretar väldigt mycket till både höger och vänster, och där det därför är svårt att mötas någonstans på mitten.
Många EU-länder blickar därför mot Danmark som ett bra exempel hur lyckad invandring kan skötas med bland annat tillfälliga uppehållstillstånd, visitationszoner med dubbla straff, deportationscentrum utomlands och beslag av flyktingars ägodelar.
Het fråga i Spanien
Ett annat land som diskuterar frågan flitigt är Spanien.
Det går bra för den spanska ekonomin, mycket tack vare en liberal invandring, enligt den sittande regeringen.
Bakgrunden är Spaniens växande behov av arbetskraft inom flera sektorer. Landet har ett av Europas lägsta födelsetal och en åldrande befolkning, vilket gör att många branscher redan idag är beroende av utländsk arbetskraft.
Det gäller särskilt hotell- och restaurangnäringen, jordbruket, äldreomsorgen och delar av sjukvården. Regeringen menar att invandring därför är avgörande för att hålla igång ekonomin och för att kunna finansiera framtidens välfärdssystem.
Förstör den blomstrande ekonomin
Om Spanien helt plötsligt skulle minska det flödet skulle det få stora konsekevenser för landets ekonomi, skriver Business AM.
Premiärminister Pedro Sánchez försvarar invandringen och det gör även migrationsminister Elma Saiz – som pekar på att sektorer som skola, vård och jordbruk snabbt skulle få personalbrist om det kom färre invandrare till Spanien.

Oppositionen trycker dock på att spanska medborgare som redan befinner sig i landet lika väl kan utföra alla de jobben.
Det högernationalistiska partiet Vox vill begränsa invandringen och ge förtur till personer födda i Spanien när det gäller jobb och offentliga tjänster. Partiet hävdar att den nuvarande migrationspolitiken sätter press på bostadsmarknaden, vården och tryggheten i samhället. Även konservativa Partido Popular har kritiserat regeringen och vill se stramare regler, även om partiet har en mer moderat linje än Vox.
Testval om invandringen
Det kommande regionalvalet i Andalusien, Spaniens största region, ses därför som ett testval i vilken riktning spanjorerna vill gå framöver i den heta frågan.
Spanien lägger till runt en halv miljon invånare om året, där befolkningen närmar sig 50 miljoner, men där fertiliteten enbart ligger på 1,1 barn per kvinna.
Det betyder att ökningen beror på den stora invandringen, där 18 procent av befolkningen redan är född i ett annat land.
Missa inte:
Skiftet: Nu återvänder svenskarna till Spanien. Dagens PS
Nya EU-striden: ”Spanien blåste EU på 10 miljarder euro”. Dagens PS





