USA och Kina drar ifrån EU allt snabbare när det gäller att säkra de kritiska mineraler som används inom försvar och grön teknik.
Kritiska mineraler: EU allt längre efter USA och Kina

EU har valt ut ett stort antal strategiska mineralprojekt som ska omfattas av snabbare tillståndsprocesser. Industrin varnar – naturligtvis – ändå för att arbetet går för långsamt.
Det är inte så mycket att säga om, utan i stället standardkonceptet när näringslivet får hålla igen och ta hänsyn till demokratiska beslutsprocesser.
Men att EU riskerar att ytterligare hamna efter USA i kampen om kritiska mineraler, i en tid då västvärlden försöker göra något åt Kinas dominans, är helt klart.
USA har agerat under de senaste två åren genom omfattande investeringar för att säkra tillgångar till sällsynta jordartsmetaller och andra kritiska material.
USA:s utpressning mot Ukraina för att få landet att i praktiken ge bort sina tillgångar på området till USA mot beskydd – ett koncept à la Gudfadern-filmerna – är ett exempel.
Råvaror: Så tar sig USA ur Kinas grepp. Dagens PS
USA satsar brett
USA har sedan 2022 avsatt finansiering på cirka 40 miljarder dollar för mineralprojekt och även gått in som delägare i ett antal amerikanska gruvbolag.
Administrationen har även agerat för att amerikanska företag ska vinna anbud kring gruvor i bland annat Kenya och Kongo.
EU har agerat genom att de senaste 18 månaderna välja ut ett stort antal strategiska projekt som ska få snabbare tillståndsprocesser.
EU och medlemsländerna avsätter i år cirka sex miljarder euro till mineralprojekt, men branschen är inte nöjd ändå eftersom man inte får agera helt fritt.
”Beundrar amerikanerna”
”Jag beundrar verkligen amerikanerna eftersom de tar en idé och omsätter den i praktiken direkt, medan vi européer tvekar, fastnar i byråkrati, pratar och förlorar tid”, menar Bernd Schäfer, vd för EIT Rawmaterials som lobby-arbetar för EU:s industri för kritiska råvaror.
”Vi undersöker hur vi kan samarbeta mer med likasinnade partner, Kanada och Japan”, säger en EU-tjänsteperson hos Financial Times.
EU:s insatser för att säkra leveranskedjan har hittills fokuserat på strategiska projekt inom gruvdrift, förädling och återvinning.
Donald Trumps administration har i stället satsat stora belopp på att utveckla sin leveranskedja, bland annat genom att gå in som delägare i producentr av sällsynta jordartsmetaller – både i USA och i Europa.
Klartecken: ”En helt ny typ av industri i Sverige”. Dagens PS

USA köper in sig i Europa
USA:s försvarsdepartement investerade i somras 400 miljoner dollar för att få 15 procent av amerikanska MP Materials, som även beviljades ett lån på 150 miljoner dollar.
Pentagon gjorde i somras en kapitalinvestering på 400 miljoner dollar för att förvärva en ägarandel på 15 procent i den amerikanska producenten MP Materials, samt beviljade ett lån på 150 miljoner dollar.
”Oavsett om man tycker agerandet är riktigt så har Trumps administration på 18 månader slutit fler avtal på området än vad Europa gjort det senaste decenniet”, säger en sakkunnig hos FT.
Financial Times källor uttrycker även en oro över amerikanska investeringar i europeiska företag inom sektorn.
USA Rare Earth, där amerikanska staten äger tio procent, köpte nyligen brittiska Less Common Metals, som hanterar sällsynta jordartsmetaller.
Dessutom kapade man åt sig en ägarandel på 13 procent i franska Carester i juli.
Premier League i gång: Därför vinner inget engelskt lag. Dagens PS






