USA har förbrukat stora mängder vapen, främst avancerade robotar, under kriget mot Iran. Nu varnar experter för att lagren kan ta flera år att återställa.
Håller USA på att få slut på avancerade vapen?

Enligt beräkningar från den Washingtonbaserade tankesmedjan Center for Strategic and International Studies (CSIS) avfyrade USA över 1 000 Tomahawkrobotar under konflikten. Omkring 1 430 Patriotrobotar för att skjuta ned iranska drönare och ballistiska robotar.
Det innebär att en betydande del av USA:s mest avancerade ammunition har förbrukats. Det spekuleras i om bristen på vapen är en anledning till att USA dragit ned på anfallen de senaste dagarna.
Begränsad produktion
Produktionstakten för att ersätta dem är begränsad.
”Det tar mellan ett och fem år att tillverka en robot. Det finns egentligen inget sätt att snabba upp processen”, säger Mark Cancian, tidigare överste i marinkåren och numera rådgivare vid CSIS, till BBC.
Enligt tankesmedjans uppskattningar kan lagret av Tomahawkrobotar inte vara tillbaka på nivåerna före kriget förrän omkring 2031.
Trump: Ingen brist på vapen
President Donald Trump avfärdar dock uppgifterna om ett växande problem.
”Vi har långt fler vapensystem än någon annan i världen, och betydligt fler än vi behöver”, säger han nyligen till Wall Street Journal.
Försvarsminister Pete Hegseth har samtidigt bett kongressen om ytterligare 87 miljarder dollar för att täcka vad han beskriver som ”kritiska brister”, där bland annat ammunition och materiel ingår.
Kriget mot Iran uppskattas hittills ha kostat USA omkring 37,5 miljarder dollar, där huvuddelen av utgifterna gått till ammunition.
Kan påverka Ukraina och Taiwan
De minskande lagren får konsekvenser långt utanför Mellanöstern.
USA är den viktigaste leverantören av avancerade luftvärnssystem till Ukraina i kriget mot Ryssland. Pentagon har också uttalat mål om att bygga upp försvarsförmågan i Stilla havet som avskräckning mot Kina.
Särskilt oro väcker lagren av THAAD, ett av USA:s mest avancerade luftvärnssystem mot ballistiska robotar. Enligt CSIS avfyrades mellan 190 och 290 robotar under Iran-konflikten, från ett lager som före kriget uppskattades till omkring 360.
”USA kommer under en period inte att ha den mängd avancerad ammunition man helst vill ha om en konflikt skulle bryta ut i Stilla havet”, säger Mark Cancian till BBC.
Stärker också avskräckningsförmågan?
Andra experter anser dock att vapenanvändningen också stärker USA:s avskräckningsförmåga.
”Vapen skapar inte bara avskräckning genom att finnas. De skapar avskräckning genom att visa att man är beredd att använda dem”, säger Jacob Olidort vid America First Policy Institute till BBC.
En tröst kanske är att läget är än värre för Iran. De amerikanska och israeliska anfallen mot försvarsindustrin begränsar kraftigt landets möjlighet att snabbt ersätta förlorade robotar och drönare.
Läs mer: Saab ska ta fram Ukrainas nya robotsköld Freyja
Läs mer: Försvaret: AI och drönare hellre än soldater
Läs mer: Ny våg av missiler – analytiker varnar för ”evighetskrig”





