Norska teknikbolaget Zwipe har valts ut av Giesecke + Devrient (G+D) Mobile Security för att utveckla en enhet för biometriska betalningar.
Zwipe utvecklar wearable för betalningar


Finwire
Uppdaterad: 17 sep. 2019Publicerad: 17 sep. 2019
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Zwipe ska bidra med teknisk design och kärnteknologin för integration i en wearable, bärbar enhet, enligt ett pressmeddelande.
Utvecklingen inleds omedelbart och de båda parterna kommer att avisera när produkten är redo för pilottester hos banker.
Zwipe som i dagsläget är noterat på Oslobörsens småbolagslista Merkur Market flaggade nyligen för att man överväger en notering på Nasdaq Stockholm First North Growth Market.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire
ANNONS
Prylar för livet – se aktuella kampanjer och handla här

CDON är Nordens ledande marknadsplats. Här hittar du ett ständigt växande utbud av produkter inom gaming, leksaker och elektronik till trädgård, skönhet och produkter för dina husdjur. Prylar för livet helt enkelt.
Se aktuella kampanjer och handla här
ANNONS
ANNONS








