Dagens PS

Hon vårdade sin man i 17 år – nekas arv eftersom hon är för rik

Arv
Efter makens bortgång försökte Wielicki ta del av dödsboet (Foto: Pexels)

En läkare som vårdade sin svårt sjuke man i 17 år får inget ur hans arv. En domstol har slagit fast att hon saknar rätt till pengarna – eftersom hon anses vara för förmögen.

Michelle Wielicki, läkare i Australien, försökte få del av sin avlidne make Paul Guziaks dödsbo.

Men hennes krav avvisades redan innan en full rättegång hann inledas.

Domstolen i delstaten Victoria fattade ett ovanligt beslut om så kallad summary judgment – ett snabbt avgörande där målet avslutas direkt.

Anledningen? “Wielicki – som hade offrat mycket för att ta hand om sin man – ansågs vara för rik för att hennes fall skulle ha någon chans att lyckas”, skriver Financial Review.

Allt gick till dottern 

Testamentet, som skrevs för 19 år sedan, gav hela arvet på 1,66 miljoner dollar till Guziaks dotter från ett tidigare äktenskap. 

Juristen Will Moore menar att sådana beslut är ovanliga.

”Om domstolen hade funnit att det ens fanns en liten möjlighet att vinna framgång med fallet, hade den sagt: Nej, vi går vidare till en full rättegång”, säger han. 

Han tillägger: ”Det är inte många sådana här fall som avvisas direkt”.

Missa inte: Avdraget försvinner – miljoner svenskar får mindre tillbaka på skatten. Dagens PS

Vårdade sin man i många år

Tre år efter att paret gift sig 2006 drabbades Paul Guziak av en stroke. Han blev bland annat oförmögen att tala och fick stora balansproblem.

Rehabiliteringen tog nästan ett år, och under den tiden slutade Wielicki arbeta för att ta hand om honom. Senare gick hon tillbaka till jobbet på deltid, men tvingades återigen minska arbetet när hans hälsa försämrades.

År 2020 blev hon hans heltidsvårdare fram till hans död i maj 2024.

Totalt tjänade hon enligt domstolen ungefär hälften så mycket som hon annars skulle ha gjort under åren mellan 2007 och 2024.

Testamentet skrevs två dagar efter bröllopet

Testamentet som nu blev avgörande skrevs bara två dagar efter att paret gift sig. Wielicki säger att de då hade helt separata ekonomier.

”Vi var två helt självständiga personer”, säger hon. ”Han berättade inte om testamentet och jag frågade inte”. 

När maken senare blev allt sjukare blev ekonomin mer sammanflätad. Men Wielicki säger att hon var för upptagen med att ta hand om honom för att fundera över hur tillgångarna var fördelade.

Läs även: Om kriget kommer: Det händer med dina lån och sparpengar. Dagens PS

För rik för att få arv

Trots hennes uppoffringar ansåg domstolen att lagen inte ger henne rätt till någon del av arvet.

Anledningen är att reglerna om arvstvister i Australien i första hand handlar om ekonomiskt behov.

”Lagstiftningen är i första hand inriktad på det ekonomiska behovet hos den person som väcker talan. Det handlar inte om rättvisa, det handlar inte om kompensation – det handlar om behov”, säger juristen Will Moore.

Domstolen konstaterade att Wielicki har god inkomstförmåga och egna tillgångar. Därför ansågs hon inte ha det ekonomiska behov som krävs för att ändra testamentet.

Domaren skrev också att domstolen inte kan skriva om ett testamente bara för att det kan uppfattas som mer rättvist.

”Det är sorgligt”

Själv säger Wielicki att hon är besviken men försöker gå vidare.

”Det är sorgligt, verkligen sorgligt – men vad kan jag göra?”, säger hon.

Hon planerar inte att överklaga domen.

”Det var ganska smärtsamt – men jag har nästan läkt”. 

Så fungerar det i Sverige 

I Sverige görs alltid en bodelning när en gift person dör, vilket innebär att den efterlevande maken får sin del av makarnas gemensamma tillgångar. Den efterlevande maken får alltså alltid sin egen halva av den gemensamma egendomen.

Om den avlidne har särkullbarn kan de däremot kräva sitt arv direkt. Ett testamente kan då göra att barnet får hela den avlidnes del av arvet.

Läs också: Arvsordningen styr ditt arv – men så kan du själv påverka fördelningen. E55

Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.