Dagens PS

Finska gurkans superbilliga pris – i Polen

gurka Finland pris
Grönsakspriserna har rusat i hela världen. Men det får några konstiga effekter.
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 19 jan. 2023Publicerad: 19 jan. 2023

Inflationen har satt tänderna i konsumenterna i hela Europa. Allt färre köper frukt och grönt. Men de höga priserna får några märkliga effekter.

ANNONS

Mest läst i kategorin

De flesta livsmedel har blivit betydligt dyrare det senaste året. Det är en direkt effekt av kriget i Ukraina, som drivit upp priset på drivmedel och gödselprodukter samtidigt som tillgången på ryska och ukrainska jordbruksprodukter också sjunkit betydligt.

MISSA INTE: Nasdaq varnar för äggpriserna: “Äggflation”

ANNONS

Skyhög inflation

Men medan priset på exempelvis spannmål och ägg skjutit i höjden, vilket Dagens PS skrivit om tidigare, har priset på finska gurkor märkligt nog sjunkit, Men inte i Finland.

Det rapporterar den finska dagstidningen Helsingin Sanomat, som visade bilder på finska gurkor som säljs för en bråkdel av de priser som de kostar i hemlandet.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Tryggare än någonsin att köpa begagnad elbil

26 aug. 2025
Relevance växer
Spela klippet
PS Partner

Relevance: ”Vi växer, trots marknadsläget”

14 aug. 2025

Tiondel av priser

Finska gurkor kostar nu över 50 kronor kilot i Finland. Men i Polen kostar de strax under 3 zloty, eller 6 kronor och 50 öre.

Det har förvirrat och upprört de finska twitteranvändarna, och finnar på andra sociala medier, den senaste tiden.

Den finska grönsakskoncernen Satotukkus vd Tomi Hakkarainen tror att det handlar om ett enskilt parti gurkor och inte en kontinuerlig export.

ANNONS

“När konsumenternas köpkraft har minskat så radikalt går inte ens de små partierna inhemska gurkor åt. Då måste odlarna naturligtvis vidta åtgärder. Man behöver bli av med gurkorna på något sätt. Då och då exporterar man partier av tomat och gurka, främst till de baltiska länderna men ibland hamnar de i Polen”, säger Hakkarainen till tidningen.

Osålda gurkor i Finland exporteras alltså till bland annat Polen.

Läs mer om priserna:

Få nyheter om samhället, Europa och världen med vår fiffiga nyhetstjänst, helt gratis.

Äggflation  – äggpriserna rusar

Pensionsreform: Facken ser rött

Ingen lågkonjunktur för champagne

Fransk kärnkraft kärvar – påverkar elpriset i Skåne

Fransk bränslestrejk fortsätter

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat privatekonomi.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat privatekonomi.

ANNONS
Ledarskapsevent - Beteendeförändring

Astrakan logo

Hur förändrar man beteenden? Emma Holmgren delar med sig av en forskningsbaserad modell för att skapa nya vanor.


Läs mer och boka
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS