Ett studentprojekt, i samarbete med BMW:s forsknings- och utvecklingsdivision, har lyckats med något unikt – bilen de byggt är energipositiv. Med andra ord alstrar den mer energi än vad den gör av med.
Unikt bygge: Bilen alstrar mer energi än den gör av med

Deep Orange 17 är utvecklad av masterstudenter inom fordonsingenjörsvetenskap vid Clemson University i samarbete med BMW forsknings- och utvecklingsteam. Den unika coupén har inbygda solceller i karossen och är konstruerad för att under en normal dag med stadskörning kunna generera mer energi än den använder.
Läs mer: Mångmiljardkampen i skyn – kan eldrivna eVTOL ersätta Uber?
Projektet är en del av Clemsons Deep Orange-program, där studenter får utveckla olika fordonsprototyper tillsammans med industripartners. BMW gav teamet uppgiften att undersöka en av bilindustrins stora frågor: Kan en bil skapa mer energi än den förbrukar vid vanlig användning?
1700 solceller i karossen
I stället för att bara optimera bilen för traditionella testcykler utgick studenterna från hur bilar faktiskt används: Eftersom de ofta står parkerade under stora delar av dagen kan de samla in solenergi även när de inte körs.
Deep Orange 17 är utrustad med över 1 700 solceller som har integrerats direkt i karossen. Tekniken har utvecklats tillsammans med Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems och ska kunna fortsätta producera energi även när delar av panelerna skuggas.
Läs mer: El-flyg i Europa redan 2030? Så trovärdigt är löftet
Vid simuleringar i fyra olika städer – Greenville i USA, Frankfurt i Tyskland, Madrid i Spanien och Mumbai i Indien – visade prototypen att den vid en daglig pendling på 20 kilometer kunde generera tillräckligt med överskottsenergi för i genomsnitt ytterligare 50 kilometers körning.
3D-printat lättviktsbygge
En viktig del av projektet har varit att hålla nere vikten. Deep Orange 17 väger endast 550 kilo, vilket är betydligt mindre än vad en vanlig produktionsbil väger. Chassit kombinerar stål, aluminium, kolfiber och 3D-printade metallkomponenter för att skapa en stark men lätt konstruktion.
Inspiration till designen ska man ha hittat i fiskarnas rike, närmare bestämt hos en intressant art som kallas Koffertfisk. Man menar att dess form är naturligt aerodynamisk.
Resultatet är en retroinspirerad coupé med modern teknik, där även regenerativ bromsning och avancerad styrning av drivlinan bidrar till högre effektivitet.
BMW skriver att projektet visar att energieffektivitet inte behöver innebära att design och körglädje offras. Prototypen, som fått namnet Luminetta, ska fortsätta användas i forskning kring hållbar mobilitet och visas upp på Consumer Electronics Show i Las Vegas 2027.





