En nästan orörd 80-talsikon har bytt ägare i USA – med extremt få mil och en prislapp som får samlare att höja på ögonbrynen idag.
Nästan orörd Lamborghini Countach klubbad för miljoner


Mest läst i kategorin
Det finns bilar man minns. Och så finns det Lamborghini Countach. Den här bilen, en Lamborghini Countach 5000 QV från 1988, är ett av de där exemplaren som många hade på väggen som tonåringar.
Nu har ett närmast orört exemplar bytt ägare i USA.

Auktionen avslutades på cirka 7 865 000 kronor med dagens växelkurs. Det placerar bilen mitt i det övre spannet för välbevarade Countach, men det är mätarställningen som verkligen sticker ut: endast 3 300 kilometer.
Bilen levererades ny i oktober 1987 via en återförsäljare i Long Island, New York, och stannade hos sin första ägare i flera decennier. Först 2024 bytte den händer och har sedan dess förberetts varsamt inför försäljning.
Enligt tillgänglig historik är den fri från rapporterade olyckor sedan första noteringen 1991.

Sista kapitlet i en vild era
Countach presenterades som koncept redan 1971 och ritades av Marcello Gandini hos Bertone. Kilformad kaross, saxdörrar och luftintag som såg ut att vara hämtade från ett stridsflygplan.
Under aluminiumkarossen döljer sig en rörformad stålram – klassisk italiensk ingenjörskonst från en tid innan datorerna tog över ritborden.
Läs också: Lamborghini med hörnsoffa och tjock-tv. Dagens PS

Versionen 5000 Quattrovalvole, ofta förkortad QV, lanserades 1985 och blev en av de sista utvecklingarna innan produktionen lades ned 1990.
Totalt byggdes omkring 610 exemplar mellan 1985 och 1988, vilket gör den här bilen till en relativt sällsynt syn även i samlarkretsar.

Just detta exemplar är lackerat i Nero Tenebre, en djupsvart kulör som kombineras med svart läderklädsel. Karossen har amerikanska stötfångare och bakljus, uppfällbara strålkastare, dimljus från Hella och den karaktäristiska V-formade bakvingen.
Motorluckorna fram och bak är tillverkade i kevlar, en detalj som visar hur Lamborghini redan då experimenterade med avancerade material.
Läs också: Lamborghini slår rekord – hybridmodellerna driver tillväxten. Dagens PS

Senaste nytt
V12 utan filter
Bakom ryggen på föraren sitter en 5,2-liters V12, konstruerad med 60 graders cylindervinkel och fyra ventiler per cylinder. Insprutningen kommer från Bosch K-Jetronic och effekten angavs från fabrik till 420 hästkrafter och ett vridmoment på 369 lb-ft, motsvarande cirka 500 newtonmeter.
Kraften går till bakhjulen via en femväxlad manuell låda med klassiskt öppet växelgaller och en differential med begränsad slirning. Växellådan är placerad framför motorn i mittsektionen – en lösning som var lika tekniskt intressant som den var udda.
Inför försäljningen har olja, bromsvätska och transmissionsolja bytts. Bilen rullar på 15-tums guldfärgade OZ-fälgar med Pirelli P7-däck i dimensionerna 225/50 fram och 345/35 bak.
Bromsarna består av ventilerade skivor runt om och fjädringen är helt oberoende med spiralfjädrar och teleskopdämpare.
Läs också: Suv för tio miljoner kronor – hur blev det plötsligt rimligt? Dagens PS

En tidskapsel från 1980-talet
Kupén är lika kompromisslös som utsidan. Fasta sportstolar i svart läder, manuella vevfönster och luftkonditionering – en påminnelse om att komfort förr var något man fick kämpa lite för.
Instrumenteringen från Jaeger toppas av en hastighetsmätare graderad till 320 kilometer i timmen och en varvräknare som markerar rödlinjen vid 7 500 varv per minut.
En Alpine-stereo med kassettband och en digital klocka från Veglia förstärker känslan av att tiden stått stilla.

Countach var aldrig känd för att vara enkel att köra. Sikten är begränsad, kopplingen tung och styrningen kräver beslutsamhet. Kanske är det just därför många exemplar har gått förvånansvärt få mil – de är minst lika mycket skulptur som transportmedel.
Den här bilen har dessutom belönats på en bilträff i Greenwich 2025 och levereras med originaldokumentation och verktygssats.
För den som växte upp med affischer på sovrumsväggen är det här mer än en bil. Det är ett stycke bevarad 1980-talshistoria – nu med en prislapp på nästan åtta miljoner kronor.
Missa inte:
Billigaste bilägandet – komplett guide. E55
Skattefri AI till 2047 – om elen räcker. Realtid
Äldre gladare än yngre – statistik visar livsglädje efter 65. News55
Louis Vuittons lyxiga vrålåk – med guld och diamanter. Dagens PS

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig asa.wallenrud@dagensps.se

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig asa.wallenrud@dagensps.se











