Dagens PS

Överlevde Northvolt – nu lyfter trafiken

Snart lyfter SAS från Skellefteå med fler stolar och större flygplan. Samtidigt är det fortsatt dyster för Örnsköldsvik när det gäller flyg.
Snart lyfter SAS från Skellefteå med fler stolar och större flygplan. Samtidigt är det fortsatt dyster för Örnsköldsvik när det gäller flyg. (Foto: Niklas Jonasson/Pressbild)

SAS utökar flygtrafiken till och från Skellefteå från oktober. Samtidigt är det fortsatt nej i Örnsköldsvik – som nu hoppas på regeringen.

SAS utökar kapaciteten till och från Skellefteå genom fler flygstolar och större flygplan.

Satsningen inleds 25 oktober och ”innebär en betydande kapacitetsökning för Skellefteå under kommande vintertrafik”, skriver flygplatsledningen.

Flygtrafiken i Skellefteå har en längre tid haft en positiv utveckling, hävdar man, och flygplatsen är i dag nära sina passagerarnivåer från tiden före pandemin.

”Northvolts konkurs medförde en tillfällig nedgång i resandet, men nu syns åter tecken på ett ökat behov av flygkapacitet till och från Skellefteå”, enligt dagens pressmeddelande.

Vill rädda flyget med skattepengar – skyller på Nato. Dagens PS

Ökar sin kapacitet

Nu utökar SAS sin kapacitet på linjen med fler flygstolar jämfört med förra vintern. Sas ersätter flera mindre flygplan på linjen med Airbus 320 och Embraer 195.

”Vi ser ett ökat intresse för resor till och från Skellefteå och är glada över att kunna stärka vårt erbjudande i regionen”, säger Henrik Winell hos SAS.

”God tillgänglighet och starka förbindelser är viktiga för både människor och näringsliv, och genom att öka kapaciteten vill vi bidra till regionens fortsatta utveckling och tillgänglighet.”

För Skellefteå flygplats är SAS beslut viktigt. Det senaste året har man haft en hög fyllnadsgrad och diskuterat med SAS om ökad kapacitet.

”Jag är mycket glad över dagens besked, som innebär fler flygstolar och bättre tillgänglighet för hela Skellefteå-regionen”, säger Robert Lindberg, vd för Skellefteå Airport.

Semester på hemmaplan? Inte i den här stan. Dagens PS

Dystrare i Örnsköldsvik

Då är det dystrare tongångar i Örnsköldsvik, dit SAS inte återkommer den här vintern i vilket fall.

Örnsköldsvik saknar flygförbindelse med Arlanda sedan Populair slutade flyga 12 juni, eftersom för få flög sträckan och den alltså inte lönade sig.

Flygplatsen, kommunen, regionen och nybildade Flyglinjens vänner har bearbetat SAS men tiden har inte räckt för att få in trafik med start hösten 2026.

Möjligen kan det bli aktuellt att linjen återupptas 2027, inte minst som ett hundratal lokala företag är beredda att sponsra en återupptagen trafik.

Tufft för försvarsjätten när flyget försvinner. Dagens PS

”Resan börjar här” – om hundra företag i Örnsköldsvik får som de vill och kan övertala SAS. Bättre då i Skellefteå där SAS utökar sin satsning. (Foto: Örnsköldsviks flygplats)

Vill att regeringen agerar

Kommunen har dock inte gett upp. I stället har man vänt sig till regeringen med uppmaningen att regeringen ska ge Trafikverket i uppdrag att upphandla flygtrafik i Örnsköldsvik tills det blir klart med SAS, skriver lokaltidningen ÖA.

I skrivelsen pekar kommunen på att det finns 100 miljoner kronor i ändringsbudgeten för att stärka insatser för luftfarten.

”Vi uppfyller klart de kriterier som finns för att få ta del av extrapengarna”, säger kommunstyrelsens ordförande Anna-Britta Åkerlind (C) hos ÖA.

”Det är jätteviktigt för oss att det finns trafik i luckan som uppstått sedan Populair lämnade Ö-vik, och tills det blir klart med SAS, där det ser lovande ut – även om det inte getts några löften”, tillägger Åkerlind.

Här vill 100 lokala företag sponsra flyglinjen. Dagens PS

Mest lästa i kategorin

Marknaden för privatjets ser ljus ut

25-åringar köper privatjet – kräver att få betala i bitcoin

17 aug. 2026