Dagens PS

Diamanter tappar sin glans – nu skakar hela lyxindustrin

Ingrid Alexandra
Massor av diamanter, här på den norska kronprinsessan Ingrid Alexandra. (Foto: Heiko Junge/NTB/TT)

Diamanter har marknadsförts som evig kärlek och en investering för livet. Men labbodlade stenar, prisras och förändrade konsumentvanor har vänt upp och ned på miljardindustrin som nu skakar.

I generationer har diamanten varit själva sinnebilden av exklusivitet. Men den berättelsen börjar få allt svårare att övertyga konsumenterna.

Labben ställer till det

Framför allt är det teknikutvecklingen som förändrat branschen i grunden.

Labbodlade diamanter är kemiskt och fysiskt identiska med naturliga stenar. Skillnaden är att de kan produceras på några veckor i stället för att bildas under miljontals år i jordskorpan.

I USA stod labbodlade diamanter för 61 procent av försäljningen av förlovningsringar 2025, enligt The Knots branschundersökning. Det är en ökning med 239 procent sedan 2020.

Prisskillnaden är svår att bortse från. Enligt MoneyWeek kan en labbodlad diamant på 1,2 carat kosta omkring 1 630 pund, jämfört med 8 000 pund för en naturlig sten.

En miljardindustri tappar greppet

Konsekvenserna märks tydligt hos De Beers, diamantbolaget som i princip haft monopol i branschen hela 1900-talet och fortfarande idag är en av branschens största aktörer.

Bolaget grundades 1888 och byggde sin ställning genom att kontrollera tillgången på diamanter och skapa en efterfrågan som vilade på känslor snarare än enbart på stenarnas egenskaper.

1947 myntade copywritern Frances Gerety det numera klassiska uttrycket ”A diamond is forever”. Kampanjen bidrog till att göra diamantringen till en självklar del av förlovningen.

Letar strukturaffär

Men den tiden är förbi.

De Beers omsatte 3,5 miljarder dollar 2025, men redovisade en underliggande förlust på 511 miljoner dollar. Det var en dramatisk försämring från året innan, då förlusten låg på 25 miljoner dollar.

Ägaren Anglo American försöker sedan 2024 sälja diamantbolaget, till reapris jämfört med tidigare nivåer. Men det är svårt att hitta köpare. Enligt MoneyWeek har diskussioner förts om ett konsortium lett av Botswanas tidigare president Ian Khama och med kopplingar till De Beers tidigare chef Gareth Penny. En affär skulle kunna värdera bolaget till omkring 1 miljard dollar.

Tappat halva värdet

Naturdiamanter har tappat mer än hälften av sitt värde under de senaste fem åren. Enligt CNBC har en genomsnittlig diamant på ett carat gått från omkring 8 007 dollar 2021 till 3 898 dollar nu. Prisraset har visserligen det senaste halvåret bromsat upp, och naturdiamanter har ökat något i pris, som Dagens PS rapporterat om.

De Beers skriver också i sin senaste kvartalsrapport att de ser tecken på stabilisering. Och kanske en möjlig väg framåt.

Billigare stenar får allt svårare att konkurrera med laboratorieproduktionen, men större och mer ovanliga naturdiamanter går bättre. De Beers försöker nu flytta fokus tillbaka till naturdiamanternas exklusivitet, rapporterar Financial Times.

Läs mer: Världens mest kända diamantbolag kan säljas för en tiondel

Läs mer: Diamanter: Fejken som sänkte marknaden

Läs mer: Prylar för biljoner när byrålådorna ska gå i arv

Mest lästa i kategorin

Stål
Råvaror

Starkt för stål när EU stryper importen – SSAB över förväntan

29 okt. 2026
Shell
Börs & Finans

Shell nära på fördubblar vinsten i skuggan av Mellanöstern-konflikten

29 okt. 2026