Våndan över att sälja aktier har psykologiska orsaker och den som brottas med problemet är inte ensam.
Därför är det så svårt att sälja aktier – känns det igen?

Tvärtom är det vanligt att investerare har ångest över att avyttra sina värdepapper i portföljen, enligt forskning som det refereras till i en analys i tyskspråkiga och schweiziska affärstidningen Bilanz.
”Medan hopp och optimism dominerar vid köp, spelar negativa känslor in vid försäljning. En snabb vinst realiseras ur girighet – eller ur rädsla för att förlora den igen. Att eliminera en besviken investering från portföljen är det slutgiltiga erkännandet av att ha haft fel. Oavsett om det är vinnare eller förlorare – i båda fallen kvarstår den obehagliga känslan av att ha avyttrat vid fel tidpunkt efter försäljningen”, konstaterar författaren till artikeln.
Börspsykologer har, framgår det, stött och blött varför det är så svårt att sälja aktier.
Läs också: Äger du börsraketen? Experterna råd hur du ska göra med aktien DagensPS
Hur är din relation till dessa aktier?
I samband med det har dilemmat med dispositionseffekten dryftats, liksom ångeraversionen och kapitaliseringseffekten.
När det gäller kapitaliseringseffekten är som regel sprungen ur ett irrationellt förhållande till investeringen.
En liten tröst i sammanhanget är, enligt denna insikt om svårigheterna att sälja aktier, att berörda investerare inte är ensamma med sitt problem.
Kanske kan det vara lugnade att ha det i åtanke.
Missa inte: Känslorna som styr börsen – analytiker sämre än slumpen DagensPS
Ditt problem kanske inte är så fel
Och betänk, vilket framhålls i analysen, att om det finns fler köpare än säljare av aktier så spiller det över på börsen i positiv mening.
”Detta driver priserna strukturellt uppåt. Så kanske är aversionen mot att sälja inte så fel trots allt.”
Läs även: Börspsykologi: Undvik de här fällorna DagensPS
Missa inte: Män förlorar tusenlappar – forskaren avslöjar varför Realtid





