Dagens PS

Bolåneräntan stiger i USA – byggarnas framtidstro rasar

Den genomsnittliga bolåneräntan i USA har nu åter igen stigit till över 7 procent. Det leder till minskad framtidstro inom byggbranschen.
Den genomsnittliga bolåneräntan i USA har nu åter igen stigit till över 7 procent. Det leder till minskad framtidstro inom byggbranschen. (Foto: TT)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 20 maj 2025Publicerad: 20 maj 2025

Den genomsnittliga bolåneräntan i USA har nu åter igen stigit till över 7 procent. Det gör samtidigt att byggarnas framtidsro körs i botten.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Räntorna på 30-åriga amerikanska bolån passerade 7 procent på måndagen och har inte varit så höga sedan 11 april.

Sänkte USA:s kreditbetyg – bolåneräntan stiger

Räntorna har stått stilla under flera veckor men steg snabbt sedan kreditvärderingsinstitutet Moody’s sänkte USA:s kreditbetyg under fredagen, berättar CNBC.

Beskedet fick obligationsräntorna att stiga vilket även påverkade bolånemarknaden, eftersom räntorna i stort följer utvecklingen på 10-åriga amerikanska statsobligationer.

“Den genomsnittliga långivaren var tvungen att justera både för marknadsrörelserna i fredagens slutskede och för den ytterligare svaghet vi såg på måndagsmorgonen. Det ledde till ett ganska stort dagligt hopp i räntan, men förändrar inte den större bilden nämnvärt”, säger Matthew Graham på Mortgage News Daily.

ANNONS

Senaste nytt

Relevance släpper kvartalsrapport
Spela klippet
PS Partner

Rekordstart för Relevance – ”Q1 är normalt en mardröm”

15 maj 2025

Framtidstron rasar

Det påverkar dock humöret på byggarna negativt, där deras framtidstro har fallit till den lägsta nivån sedan slutet av 2023, och det står redan klart att byggbolagen upplevde en kraftig nedgång i efterfrågan under förra månaden.

Enligt amerikanska branschorganisationen National Association of Home Builders, som bland annat representerar byggföretag, sätter de höga räntorna grus i planerna för de som hade byggplaner under våren.

Den generellt osäkra ekonomin som tullarna medför gör knappast saken bättre.

ANNONS

Kombinationen av högre lånekostnader och osäkerheten på marknaden kan därmed komma att bromsa bostadsmarknaden ytterligare under de kommande månaderna menar branschorganisationen.

Potentiella köpare slås ut

Den tidigare kortvariga återhämtningen i bolåneefterfrågan när räntan låg på 6,9 procent har nu avstannat sedan gränsen för många bolånekunder verkar vara vid 7-procentsgränsen, där potentiella köpare slås ut från möjligheten att kvalificera sig för ett bolån.

Läs även:

“Ekonomin skulle må bra av lägre räntor”. Dagens PS

UBS vd varnar för fortsatt höga räntor. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS