Dagens PS
Perfect Weekend

Hotellbranschens största missar: Det här driver gäster till vansinne

Hotellvärldens eviga balansgång: snyggt på bild eller enkelt i verkligheten.(Foto: Pressbild)

Hotellbranschen älskar att prata om upplevelser. Signaturdoft i lobbyn. Lokala råvaror till frukosten. En kuddemeny lång som en vinlista. Men samtidigt fortsätter några av hotellvärldens mest irriterande problem att överleva år efter år.

Och det märkliga är att nästan inget av vår kritik av hotell handlar om pengar enligt hotellexperten Jan Kirstein.

Ta frukosten.

Du bor på ett resorthotell. Frukost ingår för alla. Ändå börjar varje morgon med att ett tjugotal semesterfirare står i kö medan en värd metodiskt skriver upp namn och rumsnummer i ett block.

Alla vet att du bor där. Hotellet vet att du bor där. Men ändå genomförs ritualen.

Vi har tidigare skrivit om hur hotell ofta jagar kontroll på bekostnad av upplevelsen. Det här är ett skolboksexempel. Risken att någon utomstående smiter in och äter en croissant är minimal. Irritationen hos hundratals betalande gäster är däremot högst verklig.

Stockholms mest lönsamma hotell är tillbaka – i helt ny kostym

Gamla Hotel Terminus vid Stockholms central har fått nytt liv som lyxiga Thon Hotel Vasa. Perfect Weekends redaktör Viggo Cavling checkar in på Vasagatans

När design blir viktigare än sömn

Sedan kommer nästa klassiker: belysningen.

I hotellvärlden verkar det ibland finnas en outtalad tävling i att göra enkla saker svåra. Att släcka lampan från sängen borde inte kräva teknisk examen. Ändå är det förvånansvärt vanligt att gästen efter tio minuter fortfarande springer runt och testar knappar som om rummet styrdes från ett kontrollrum i Houston.

Och när huvudströmbrytaren vid sängen dessutom stänger av eluttaget så att mobilen inte laddas över natten – då har designen gått från idé till sabotage.

Vi har tidigare skrivit om glasdörrar till badrum – läsarnas kanske mest hatade hotelltrend. Samma sak här: snyggare i arkitektpresentationen än i verkligheten.

Ett hotellrum kan vara hur snyggt som helst. Om ingen hittar lampknappen spelar det mindre roll. Foto: Pressbild

Flasklotteriet i badrummet

På tal om badrum.

Varför är texten på hotellens flaskor alltid mikroskopisk.

Shampoo. Conditioner. Body lotion. Shower gel.

Fyra nästan identiska flaskor med textstorlek anpassad för örnar. För alla som passerat tonåren blir morgonrutinen ett lotteri. Ansiktskräm eller balsam. Femtio-femtio.

Sedan har vi mörkläggningsgardinerna – hotellvärldens motsvarighet till att sälja paraplyer med hål i.

Om syftet med ett hotellrum är sömn borde gardinen täcka hela fönstret. Ändå lyckas en tunn ljusstrimma leta sig in i ungefär vart fjärde rum i världen. Klockan 05.14. Tack för den.

Identiska flaskor i badrummet och text stor som en fotnot – ett hotellfenomen som aldrig tycks försvinna. Foto: Dan Hansson/TT

Femstjärnigt – men servetten flyger av knät

Och slutligen: stärkta servetter.

Särskilt på femstjärniga hotell i Asien dyker de upp. Servetter så hårda att de studsar från knät efter femton sekunder. Elegant i teorin. Oanvändbart i praktiken.

Det finns en röd tråd här.

Hotellgäster efterfrågar sällan fler knappar, fler rutiner eller mer koncept. De vill sova bra, hitta lampan, förstå flaskorna och äta frukost utan att stå i kö.

Inte mer komplicerat än så. Efter mer än hundra år av modern hotellhistoria borde det inte vara den svåraste uppgiften i huset.

Hotellens värsta trend just nu – gästerna rasar

Det som skulle kännas modernt och luftigt har blivit hotellvärldens mest ifrågasatta trend. Glasväggar, öppna badrum och toaletter utan riktig avskildhet

Viggo Cavling

Viggo Cavling har skrivit om det goda livet sedan det tidiga 90-talet. Först i den egna konsttidningen Beckerell, sedan följde Nöjesguiden, Dagens Nyheter, Resume, Svenska Dagbladet, Travel News och RES, bland annat. Allt enligt devisen gör man mycket får man mycket gjort. Gör man lite händer ingenting.

Viggo Cavling

Viggo Cavling har skrivit om det goda livet sedan det tidiga 90-talet. Först i den egna konsttidningen Beckerell, sedan följde Nöjesguiden, Dagens Nyheter, Resume, Svenska Dagbladet, Travel News och RES, bland annat. Allt enligt devisen gör man mycket får man mycket gjort. Gör man lite händer ingenting.

Mest lästa i kategorin

I spåren av den pågående bränslekrisen som utlösts av Irankriget har flygbolag börjat ställa in avgångar. Arkivbild.
Resor

Nytt flygbolag i konkurs – ännu ett tecken på att små aktörer pressas bort

25 maj 2026
Resor

Ny trend: Sorgresorna växer – nu ska även hjärtat checka in på retreat

23 maj 2026