Miljoner på spel i tidernas vinauktion

Sotheby´s
Den 2 april går en extraordinär samling årgångsvin under klubban. (Foto: Sotheby´s)
Jennie Nysted
Jennie Nysted
Uppdaterad: 23 mars 2023Publicerad: 23 mars 2023

Gör dig redo för tidernas vinauktion, när en åtråvärd samling om 3600 flaskor årgångsvin går under klubban på Sotheby´s i Hongkong.

Det handlar om miljoner dollar och en privat vinsamling med flaskor från några av Frankrikes mest erkända vinproducenter.

Under auktionen som arrangeras av Sotheby´s och går under titeln “Ethereal Cellar: Pinnacle of Provenance and Connoisseurship”, kommer ett extraordinärt parti om totalt 3 600 flaskor erbjudas, varav majoriteten från Bourgogne och regionens berömda Grand Cru-vingårdar.

Fjorton flaskor rött för 786 000 kronor

Däribland 85 flaskor av Romanée-Conti och årgångar som sträcker sig mellan 2001 till 2015, skriver Robb Report.

Hit hör en av auktionens stora snackisar fjorton flaskor från 2010, som ensamma väntas dra i någonstans mellan 57 000 och 76 000 dollar, alltså 590 000 till 786 000 kronor.

Om inte dessa dyrbara droppar skulle falla dig på läppen rymmer auktionen även hett eftertraktade champagne-årgångar av Krug såväl som Dom Pérignon daterade till 1970-talet, men även en och annan chardonnay.

Sotheby´s

Den privata vinsamlingen inkluderar även champagne-årgångar av Krug såväl som Dom Pérignon daterade till 1970-talet. (Foto: Sotheby´s)

Kan dra in 36 miljoner

Gratis är det förstås inte, men lön för mödan utlovas likväl till de som besöker auktionen fysiskt, i form av smakprover från den faktiska samlingen. Att dricka med andakt kommer förmodligen aldrig kännas mer angeläget.

Totalt kan vinsamlingen komma att dra in 3,5 miljoner dollar, motsvarande nästan 36 miljoner kronor. En fjäder i hatten för både Sotheby´s och ägaren till samlingen som valt att förbli anonym.

Nyfiken? Då ska du ta dig till saluhallen på Hong Kong Convention and Exhibition Center den 2 april, då auktionen och liveförsäljningen av de exklusiva buteljerna går av stapeln.

Vill du läsa mer om vin- och matkultur? Så här enkelt skaffar du vår kostnadsfria nyhetstjänst!

Relaterade artiklar:

Kungen av bubbel – drog in miljoner på auktion

Guldår för vin och sprit på Sotheby’s

Jennie Nysted
Jennie Nysted

Jennie Nysted
Jennie Nysted