Snopet: Socialdemokraterna utsåg fel partiledare

Uppdaterad: 08 juni 2023Publicerad: 08 juni 2023
partiledare
Glädjen blev kortvarig för Hans Peter Doskozil, som inte fick flest röster i partiledarvalet i Österrike (Foto: Ronald Zak/AP).

En pinsam teknisk miss fick Österrikes största oppositionsparti att utse fel partiledare efter förra helgens val.

ANNONS
ANNONS

En dålig dag på jobbet har vi alla haft.

Men för vissa personer kan konsekvenserna av sådana dagar bli extra pinsamma.

Till exempel den person som hade ansvar för Excel-dokumentet med de olika partiledarkandidaterna för Österrikes socialdemokratiska parti, SPÖ.

Han eller hon råkade nämligen föra in resultaten efter förra veckans partiledarval i fel ordning i dokumentet – och hade därefter inte kontrollerat dokumentet igen.

Det visade sig vara en riktig blunder, rapporterar österrikiska Süddeutsche Zeitung.

När partiledaren för Österrikes socialdemokrater skulle tillkännages på lördagen, presenterades fel vinnare: Hans Peter Doskozil.

Först på måndagen visade det sig att det inte var han, utan Andreas Babler, som faktiskt hade vunnit – med cirka 52 procent av rösterna.

Detta har även Computer Sweden rapporterat om.

“Tyvärr matchade inte pappersrösterna det resultat som tillkännagavs digitalt”, sade Michaela Grubesa, chef för SPÖ:s valkommission, vid en presskonferens.

“På grund av en kollegas tekniska fel i Excel-listan blandades resultatet ihop”.

Några andra aktuella utrikesnyheter

Kina desperat – vill ha familjer med tre barn

Kanada brinner och gör New York mest förorenat i världen

Strejk på Europas största flygplats – hela sommaren

ANNONS
ANNONS
Isabel Hallqvist
Isabel Hallqvist

Reporter på Dagens PS med fokus på ekonomi.

Isabel Hallqvist
Isabel Hallqvist

Reporter på Dagens PS med fokus på ekonomi.