Dagens PS

"Det nya normala" – Europas bränder svårsläckta

Många av Europas bränder håller i sig och är svårsläckta med ett varmare klimat. Bränderna går under namnet "det nya normala".
Många av Europas bränder håller i sig och är svårsläckta med ett varmare klimat. Bränderna går under namnet "det nya normala".(Foto: TT)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 11 aug. 2025Publicerad: 11 aug. 2025

Det brinner på många håll genom Europas bränder som har visat sig vara svårsläckta. Hittills har dubbelt så mycket mark brunnit som tidigare år och bränderna kallas redan “det nya normala”.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Temperaturer kring 40-strecket under sommaren har lett till att länder ser sina högsta utsläppsnivåer på 23 år.

Europas bränder håller i sig

Förutom höga utsläppsnivåer kämpar brandmän i länder som Frankrike och Grekland mot envisa skogsbränder som snabbt förstör nya områden och hotar både naturvärden och människoliv.

Det är svårt att kontrollera bränderna genom höga temperaturer och utbredda torkperioder.

I södra Frankrike har skogsbränderna härjat i ett område som täcker 16 000 hektar, och därmed räknas som en av landets största bränder sedan 1949, enligt Reuters.

Bränderna har hittills lett till att en person har dött och 25 skadats, varav 19 brandmän.

De franska myndigheterna lägger skulden på det nya varmare klimatet, och i Grekland har det knappt regnat alls runt huvudstaden Aten på flera månader – vilket givetvis leder till förmånliga förhållanden för skogsbränder att lägga under sig stora ytor.

Även längre norrut, som i Tyskland, har det brunnit under sommaren.
Även längre norrut, som i Tyskland, har det brunnit under sommaren. (Foto: TT)
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Nöje & Underhållning

Peter Jöback bjuder hem publiken till sin egen trädgård

10 juli 2025

“Hot spots” för skogsbränder

ANNONS

Grekland och andra Medelhavsländer har fått benämningen “hot spots” för skogsbränder, som numera är betydligt svårare att släcka när temperaturen hela tiden sätter nya rekord, uppger Reuters vidare.

Vindstyrkor på 80 kilometer i timmen drog eld med sig i slutet av förra veckan och förstörde odlingsmark runt om i Grekland och ledde till att en person omkom.

Dubbelt så mycket mark

Hittills i år har dubbelt så mycket mark brunnit som tidigare år, enligt det europeiska informationssystemet för skogsbränder EFFIS och EU:s vädertjänst Copernicus, berättar Sveriges Television.

Siffrorna talar sitt tydliga språk: under 2025 har 1 500 större skogsbränder rasat runt om i Europa, jämfört med drygt 1 000 vid samma tid i fjol. 

“Det nya normala”

Forskarna kallar samtidigt utvecklingen “för det nya normala”, skriver Euronews.

Höga temperaturer på runt 40 grader i Portugal och Spanien ser ut att hålla i sig under augusti och nu varnar forskare för att världen snabbt måste se till att få ner utsläppen av växthusgaser och begränsa klimatförändringarnas framfart.

“Det här är inte bara en klimatfråga, det är en folkhälsokris”, säger Joy Shumake-Guillemot på FN:s klimat- och hälsoprogram.

ANNONS

Läs även:

Ledande forskare slår tillbaka mot medveten förvrängning av klimatrapporter. Dagens PS

Europeiskt kaffe kan bli framtiden i klimatförändringarnas spår. Dagens PS

Unik FN-dom avgör länders plikt för klimatet. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS