Dagens PS

Global finanskrasch? "Klimathotet underskattat"

En finanskrasch kan komma för att vi underskattar klimathot
Våra klimathot växer men de ekonomiska modeller vi använder underskattar hoten, menar forskare som varnar för en finanskrasch. (Foto: Mark Schiefelbein/AP-TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 08 feb. 2026Publicerad: 08 feb. 2026

Ekonomiska modeller fattar inte allvaret i klimathot. En global finanskrasch kan vara på gång utan att synas, hävdar ny rapport.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Det finns en eller flera anledningar till att så få tar klimathoten på allvar. En är att nuvarande ekonomiska modeller inte fångar allvaret i klimatskadorna, menar forskare.

De modeller regeringar, centralbanker och investerare använder ”underskattar alltmer” riskerna med klimatförändringarna, hävdar man i en ny rapport från Green Futures Solutions-teamet vid universitetet i Exeter.

I samarbete med tankesmedjan Carbon Tracker varnar man för att de bristfälliga modellerna skapar ”en falsk känsla av trygghet” för den globala ekonomin.

Rapporten vill se ett närmare samarbete mellan forskare, ekonomer, tillsynsmyndigheter och investerare – innan temperaturökningen är över 2 grader, skriver Euronews.

Klimatet: ”Hotar redan Europas ekonomi”. Dagens PS

Katastrofala brytpunkter

Det är den tröskel forskare tror utlöser flera katastrofala brytpunkter, främst kring biologisk mångfald och försurning av haven.

”Nuvarande ekonomiska modeller underskattar systematiskt klimatskador eftersom de inte kan fånga det som är viktigast”, säger huvudförfattaren Jesse Abrams och exemplifierar;

”De kaskadliknande misslyckanden, tröskeleffekter och sammansatta chocker som definierar klimatrisken i en varmare värld och som skulle kunna undergräva själva grunden för ekonomisk tillväxt.”

ANNONS

Nya rekord för klimatet – men inget att glädjas åt. Dagens PS

ANNONS

Kostar oss stora belopp

Förra sommaren orsakade extremväder i Europa kortsiktiga ekonomiska förluster på minst 43 miljarder euro, med totala kostnader som beräknas uppgå till hela 126 miljarder euro år 2029.

De omedelbara förlusterna uppgår till 0,26 procent av produktionen inom EU år 2024, men studiens författare betonar att dessa uppskattningar sannolikt är konservativa eftersom de inte inkluderar sammansatta effekter när extrema händelser inträffar samtidigt, såsom värmeböljor och torka.

De inkluderar inte heller kostnaden för faror som skogsbränder, som slog rekord i hela Europa förra året, eller hagel- och vindskador från stormar.

Klimatförändringarna hotar ekonomin – även om de, som syns på bilden, i vissa avseenden öppnar nya affärsmöjligheter. (Foto: Manu Fernandez/AP-TT)

”BNP ett dåligt mått”

Rapporten instämmer i kraven på att komplettera BNP med mätvärden som bättre återspeglar den levda ekonomiska verkligheten och långsiktig stabilitet.

Orsaken är att BNP inte tar hänsyn till mänsklig dödlighet, ojämlikhet, kulturell förlust och förflyttning, ekosystemförstöring och störningar i det sociala livet.

ANNONS

”I vissa fall kan BNP till och med öka efter katastrofer på grund av förestående återuppbyggnader, vilket helt maskerar välfärdsförluster”, tillägger rapporten.

”Som ett resultat kan BNP-centrerade bedömningar ge beslutsfattare och finansinstitut en falsk känsla av motståndskraft, även när den underliggande sårbarheten ökar.”

80 kilometer lång mur ska rädda oss från klimatkatastrof. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
ANNONS