Dagens PS

Googles senaste spinoff: Aalyria

Google
Google har knoppat av ett bolag som sysslar med satellitteknik. Det heter Aalyria. (Foto: TT)
Malin Beeck
Malin Beeck
Uppdaterad: 13 sep. 2022Publicerad: 13 sep. 2022

Teknikjätten Google gör en avknoppning med och bildar ett nytt bolag av en av sina avdelningar. Bolaget kommer att heta Aalyria och har redan tagit hem ett kontrakt på 8,7 miljoner dollar från det amerikanska försvaret.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Aalyria arbetar med satellitkommunikation och dess verksamhet handlar om att förbättra Wi-Fi på flyg, fartyg och mobilanslutning, bland annat, skriver CNBC

Verksamheten vilar på mjukvara för höghastighetskommunikation mellan jorden och rymden, enligt Googles moderbolag Alphabet.

ANNONS

Aalyria tar in försvarspengar

Beskedet kommer i ett läge där Google räknar med att annonsmarknaden går ner, och Alphabet söker därför kapital utifrån för att finansiera den här satsningen och andra projekt som ska frigöra sig från bolagets ramar.

Google tagit in extern finansiering för exempelvis Waymo som utvecklar teknik för självkörande bilar.

Aalyrias ljuslaserteknologi, “Tightbeam”, hävdar man är särskilt effektiv för att hålla data “intakt genom atmosfären och erbjuda anslutningsmöjligheter där det inte finns någon stödjande infrastruktur”, enligt vad Google uppger till CNBC.

Läs också:

Northvolt räddar Europa ur Kinas järngrepp

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

David och Emma
Spela klippet
PS Studio

Globala fonder är inte så globala som du tror

17 sep. 2025
ANNONS
ANNONS