Att leva gott som pensionär behöver inte kosta en förmögenhet. På vissa håll i världen räcker pengarna till både boende vid stranden och restaurangbesök. Man måste bara veta var man ska titta.
Här är världens billigaste plats att pensionera sig på

Titt som tätt dyker de upp, listorna, som rankar världens bästa land för pensionärer. Senast i fjol utsåg Global Citizen Solutions Portugal till världens bästa land att pensionera sig i.
Portugal är ett av Europas mest prisvärda länder, särskilt när det gäller mat, matställen och allmänna tjänster. Här är den genomsnittliga levnadskostnaden upp till 34 procent lägre än i Sverige.
Vågar man blicka bortom Europa går det dock att komma ännu billigare undan. Det menar International Living, som nu har rankat världens billigaste platser att pensionera sig på 2026.
Missa inte: Pensionen räcker längre här – lev på 7 600 kronor i månaden. Dagens PS
Sri Lanka i topp
På International Livings lista över de billigaste platserna att pensionera sig 2026 hamnar Sri Lanka högst.
Här kan så kallade expats – personer som bor och lever i ett annat land än sitt hemland – leva bekvämt på runt 19 000 kronor i månaden.
En av dem som vittnar om vardagen är Roland Dalton, som bott i landet i flera år.
”Sri Lanka är den billigaste plats jag känner till i Asien – och dessutom en av de vackraste”, säger han till Travel + Leisure.
Dalton berättar att han och hans fru lever ”mycket gott” på runt 19 000 kronor i månaden. I den summan ryms en villa vid stranden, restaurangbesök, resor runt ön, traditionella massagebehandlingar, sportevenemang och ett aktivt socialt liv.
Billig vardag
Dalton och hans fru hyr en villa med trädgård och mindre pool för drygt 3 500 kronor i månaden. El och övriga boenderelaterade kostnader ligger på runt 450 kronor.
Transporterna är ruskigt billiga, berättar Dalton. En två timmar lång tågresa kostar cirka 10 kronor och en tuk-tuk-resa på cirka 5 km runt 20 kronor.

Läs även: Han flyttade till världens bästa land att pensionera sig i. E55
Andra billiga länder
Sri Lanka är förvisso inte ensam i toppen. Tvåa hamnar Vietnam, som senast i fjol utsågs till världens billigaste land för utlandsboende.
Därefter följer Thailand, Bali och Malaysia.
Dessa länder erbjuder ”en vinnande kombination av prisvärt boende, billig men högkvalitativ sjukvård, budgetvänlig mat och lättillgängliga transporter”, konstaterar International Living.
Vill man komma så billigt undan som möjligt gäller det dock att hitta rätt. Det menar Jennifer Stevens från International Living.
”En nyckel till att leva prisvärt är att söka sig till platser utanför turiststråken”, säger hon till Forbes. ”Så välj det lokala – leta efter platser som inte är lika lättillgängliga”.
Läs också: 25 000 kronor kan knäcka halva Sveriges befolkning. Dagens PS






