Dagens PS

Nordea i jätteaffär – köper bank för miljarder

Nordea anställer över 200 personer i Finland efter kritik mot storbankens kundservice. (Foto: TT)
Nordea anställer över 200 personer i Finland efter kritik mot storbankens kundservice. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 02 juli 2018Publicerad: 02 juli 2018

Ger Nordea tillgång till ytterligare 176.000 kunder och drygt 4,8 miljarder euro i utlåningsvolym.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Nordea förvärvar Gjensidige Bank som är själva bankdelen i norska Gjensidigie Forsikring för 5,5 miljarder norska kronor.

Den exakta prislappen kommer att justeras för eget kapital som genereras av Gjensidige Bank fram till dess att affären slutförs, framgår det av ett pressmeddelande.

Gjensidige Bank beskrivs som en av Norges ledande onlinebanker och ger Nordea tillgång till ytterligare 176.000 kunder och drygt 4,8 miljarder euro i utlåningsvolym. Den norska banken har över 10 procent i avkastning på eget kapital och har haft 12 procent total årlig tillväxt i utlåningen under 2015-2017.

Nordea räknar med årliga kostnadssynergier på cirka 25 miljoner euro till 2020 och det beräknas även bli intäktssynergier baserat på tillväxtambitionerna.

Förvärvet får en positiv inverkan på Nordeas vinst per aktie från år ett, ger en avkastning på investerat kapital på cirka 16 procent 2022 och minskar Nordeas kärnprimärkapitalrelation med cirka 60 punkter, uppges det.

Transaktionen väntas slutföras under första kvartalet 2019 efter sedvanliga godkännanden.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Bevisad e-handelsmodell i nästa tillväxtfas

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.

Läs mer om investeringscaset
ANNONS
ANNONS