Dagens PS

Kalendereffekt eldar på dagligvaruhandeln

Dagligvaruhandeln ökade med 4,2 procent under oktober, visar nya siffror. (Foto: TT)
Dagligvaruhandeln ökade med 4,2 procent under oktober, visar nya siffror. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 18 nov. 2019Publicerad: 18 nov. 2019

Dagligvaruhandeln ökade med 4,2 procent under oktober, enligt det nya indexet från Svensk Dagligvaruhandels och HUI.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

En kalendereffekt bedöms ha påverkat positivt med 0,5 procentenheter.

Butiksförsäljningen var upp 4,0 procent medan e-handeln ökade 12,5 procent, en klart lägre tillväxttakt än tidigare. I september var till exempel ökningen 29,8 procent.

“E-handeln med mat befinner sig fortfarande i sin linda och står än så länge för en mindre del av den totala dagligvaruhandeln där marknaden håller på att sätta sig och det sker en del in- och utträden, vilket gör att fluktuationer förekommer”, säger Daniel Liljeberg näringspolitiskt ansvarig på Svensk Dagligvaruhandel.

Den ackumulerade tillväxten hittills i år för dagligvaruhandeln är på 3,1 procent. För butiker är den upp 2,7 procent och för e-handeln 22,4 procent.

MånadProcent
oktober, 20194,2
september, 20193,2
augusti, 20193,8
juli, 20193,5
juni, 20192,1
maj, 20190,9
april, 201910,6
mars, 2019-2,5
februari, 20193,0
januari, 20192,7

 

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Åsa Wallenrud, motorjournalist på Dagens PS, avslöjar vilken bildel som stjäls mest just nu. (Foto: Dagens PS)
Spela klippet
Motor

Vilken bildel stjäls mest – och varför?

05 nov. 2025
ANNONS
ANNONS