Driftstörningar hos Transportstyrelsen har ställt till det för körskoleelever, bilköpare och den som velat ställa på – eller av ett fordon.
Därför kunde du inte ställa på bilen i helgen: "Beklagar verkligen"

Transportstyrelsen har senaste tiden drabbats av driftstörningar i sina system. Myndigheten uppger själva att det varit problem med e-tjänsterna på hemsidan både i början av förra veckan, men också nu i helgen.
För den som i helgen velat köpa eller sälja ett fordon, eller varit sugen på en första tur i sommarbilen, kan störningarna ha varit extra påtagliga.
Läs mer: Mutor och felaktiga nedslag när besiktningen granskas
Ett fel i tjänsten Mina Fordon har nämligen hindrat både digitala ägarbyten och av- och påställningar.
”Vi har full förståelse för att de här störningarna har ställt till det för många och vi beklagar det verkligen”, säger Anna Berggrund, avdelningschef på Transportstyrelsen.
Körkortselever drabbade
Den som varit inbokad för sitt första teoriprov till körkortet har också fått stångas med Transportstyrelsens driftstörningar.
”Jag tyckte att det var dåligt av Trafikverket och Transportstyrelsen att inte gå ut med ett sms eller mejl om att det fortfarande var teknikstrul”, säger Ingela Eriksson Hultgren, enligt Omni, som var tvungen att boka om sitt prov.
Läs mer: Då blir det lättare att ta körkort – kravet slopas
”Det beror på att körkortsfotot ska laddas upp från vårt system och i lördags fungerade tyvärr inte det”, säger Berggrund.
Krisledningen aktiverades
För att möta driftstörningarna aktiverades Transportstyrelsen sin krisledning under lördagen. Och enligt uppgift från Myndigheten fungerar nu alla e-tjänster som de ska.
”Vi arbetar hårt för att öka både stabiliteten och robustheten i våra system. Arbetet fortsätter med hög intensitet för att säkerställa den framtida driften”, säger Anna Berggrund.
Exakt vad som orsakat driftstörningarna är inte klargjort. Men totalt handlar det om tusentals körkortselever som fått boka om sina kökortsprov efter driftstörningarna hos Transportstyrelsen.
Läs mer: Myndigheten stänger trafikskola efter hundratals olagliga lektioner





