Dagens PS

WSJ: Förbered dig på "fler chocker"

chocker
Börsen har haft ett helvetiskt första halvår – men det kan bli värre, enligt WSJ. (Foto: TT)

Marknaderna andas tungt efter ett mardrömslikt första halvår – men det kan bli värre och WSJ skriver att ”fler chocker” är att vänta.

Ett stålbad av historiska mått har plågat aktiemarknaden under årets sex första månader, och det har smittat även marknaden för kryptovalutor där exempelvis största kryptovalutan bitcoin rasat ner i källaren.

Bakgrunden till det här är i första hand den kraftigt stigande inflationen som utlöst farhågor om en kommande recession när USA:s centralbank Federal Reserve ska försöka få ner prisökningarna.

The Wall Street Journal summerar ett dramatiskt första halvår, men skriver också att det kan bli värre med ”fler chocker” under andra halvlek – ”marknaderna börjar frukta att vi inte ens är halvvägs genom de dåliga nyheterna som 2022 har i beredskap”.

USA inte oberörd av det som sker utomlands

Enligt tidningen är det inte bara inhemska faktorer som kan drabba investerarna i USA.

Risker på andra håll i världen utgör också hot, bland annat stigande obligationsräntor i Japan.

I Europa är samtidigt flera länder svårt skuldsatta – med betoning på Sydeuropa. I sammanhanget nämns Italien.

Europeiska centralbanken, ECB, har lovat upprätta en ny plan till stöd för Italien, men om det följer samma mönster som tidigare, skriver WSJ, så är det redan för sent för att hindra en eskalering av krisen i euroområdet vilket marknaderna sägs vara oförberedda på.

Även andra otrevliga överraskningar – det pågår som bekant även ett krig i Ukraina –  lurar bakom hörnet, framgår det och skulle den amerikanska ekonomin inte mjuklanda kommer börsen sannolikt att rasa mer än vad den redan gjort.

Hittills är det främst teknikaktier som fått bära det tunga oket och straffats smärtsamt hårt i den utbredda rädslan för en hotande lågkonjunktur.

Men allt är inte nattsvart, framhåller tidningen och pekar på att värderingarna i aktier nu sjunkit så mycket att det kan vara tecken på att börsen är på väg att bottna, även om utsikterna framåt är ”grumliga”

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.