Japan och USA har genomfört en gemensam insats på valutamarknaden för att stoppa den japanska yenens kraftiga försvagning. Åtgärden markerar ett av de mest betydelsefulla valutapolitiska samarbetena mellan länderna på många år och visar hur oron för en svag yen har spridit sig från Tokyo till Washington.
Japan och USA går samman för att försvara yenen – ska vända valutans fall

Redan tidigare i år stod det klart att den japanska regeringen skulle gripa in och försöka förhindra fallet och stötta yenen.
Svag yen – stort problem för hushållen
Den japanska valutan och statsobligationerna har varit under press under en längre tid. En svag yen har blivit ett växande problem för japanska hushåll eftersom importkostnaderna stiger och urholkar köpkraften.
Japan och USA samarbetar därmed nu kring den fallande yenen, där gemensamma åtgärder från de båda länderna ska hejda yenen som redan kraschat till den lägsta nivån på 40 år mot dollarn.
”Vi kommer inte att tveka att genomföra ytterligare samordnade interventioner”, uppgav Japans finansminister Satsuki Katayama på måndagen.
Stort samarbete efter många år
Det nya samarbetet mellan Japan och USA, den första gemensamma interventionen på 15 år, ska hjälpa till att motverka ”överdriven volatilitet” på valutamarknaden.
Det handlar inte om att bestämma en specifik växelkurs, utan om att försöka bromsa snabba rörelser som riskerar att skapa instabilitet.
Rent konkret innebär det att japanska myndigheter nu går in på valutamarknaden och gör en så kallad yenintervention, där dollarreserver säljs och pengarna används för att köpa yen.
Yenen stiger
Yenen steg med mer än 1 procent till 155,20 mot dollarn efter beskedet – den starkaste nivån sedan början av maj.
Samtidigt uppgav Donald Trump i helgen att USA vill hjälpa sin allierade, och samtidigt gynna världsekonomin.
Problemet med en låg yen har dock inte lösts på lång sikt.

Lånat billigt i yen
Många investerare har satsat på en fortsatt svag yen genom så kallade carry trades, där de har lånat billigt i yen och köpt tillgångar i dollar eller andra valutor – och därmed tjänat på ränteskillnaden.
För svenska investerare med exponering mot Japan kan en starkare yen vara positivt. En starkare yen kan öka värdet på japanska innehav räknat i svenska kronor.
För närvarande kan dock svenska turister fortsätta att boka resor och få ut mycket av sin semester genom den låga yenen – när reskassan blir desto större.
Läs även:
Video: Japans stora vändning – från nollränta till massiva investeringar. Dagens PS
Japan bekräftar: Har stödköpt yen för 650 miljarder. Dagens PS





