Ofta framförs kritiken att aktiemarknaden har blivit mer kortsiktig. Det stämmer om man blickar tillbaka 30 år i tiden.
Stora missuppfattningen om börsen


Mest läst i kategorin
Då var nämligen den genomsnittliga innehavstiden för en aktie på amerikanska NYSE dubbelt så lång som nu.
Ännu större skillnad är det om man går 60 år tillbaka i tiden. I början på 1960-talet var innehavstiden hela 14 år.
Oförändrat i 20 år
Men sett till de senaste 20 åren är det faktiskt ingen skillnad. Det visar en färsk mätning från den kanadensiska förmögenhetsförvaltaren Richardson.
Enligt rapporten är innehavstiden för en aktie numera cirka 2 år. Det är förvisso den lägsta på 100 år men inte lägre än nivån vid millenniumskiftet.
Den allt högre andelen av datorhandel de senaste två decennierna har alltså inte gjort marknaden mer kortsiktig. Förhållandet torde vara likartat på Stockholmsbörsen.
Svårt att realisera förluster
Jämfört med början på det förra seklet är innehavstiden nu till och med högre. Då – i början på 1900-talet – spekulerades det hej vilt på börsen.
Det slutade i ett stort börsfall. Då blev innehavstiden längre. Då liksom nu tog det emot att realisera förluster.

Källa: Richardson GMP