Dagens PS

Softbanks jättesatsning: Obligationer för miljarder 

Softbank ska utveckla AI som är 10 000 gånger smartare än människor
Softbank ska utveckla AI som är 10 000 gånger smartare än människor (Foto: Shuji Kajiyama/AP/TT)

Softbank tillkännager en massiv obligationsutgivning för att minska skulder och öka investeringen i superintelligens.

Softbank meddelade under fredagen planer på att emittera obligationer för totalt 1,86 miljarder dollar, uppdelat i amerikanska dollar och euro. 

Dessa obligationer, som kommer att ha räntesatser mellan 5,4 och 7 procent, ska enligt CNBC användas för att betala av skulder och för ”allmänna företagsändamål”.

AI och aktielyft

Softbank, som driver Vision Fund, planerar att kraftigt öka sina investeringar i artificiell intelligens. 

Vd Masayoshi Son har nyligen presenterat sitt mål om att utveckla AI som är 10 000 gånger smartare än människor inom de kommande tio åren. 

Denna visionära satsning på AI har redan lett till en aktieuppgång på 65 procent hittills i år.

Efter nyheten om obligationsutgivningen steg Softbanks aktie med 2,5 procent. 

Företaget hoppas nu kunna kapitalisera på det förbättrade investerarsentimentet och fortsätta sin väg mot att bli ledande inom AI-utveckling.

Läs också:

Jättefond går plus för första gången på tre år. Dagens PS

Historiskt: Japanska Softbank noteras på börsen. Dagens PS

Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.