Saab lanserar Barracuda Poncho, ett kamouflage för soldater mot drönare. Samtidigt levererar man kamouflagesystem till Nederländerna.
Saabs innovation: Ponchon som skyddar mot drönare

Saab presenterar nu Barracuda Poncho, den senaste varianten i koncernens utbud av kamouflagelösningar.
Det är en poncho som skyddar den enskilde soldaten från att bli upptäckt av motståndarens sensorer i en rad olika miljöer.
Syftet med ponchon är att försvåra att soldaten som bär den ska upptäckas av termiska sensorer, eller UV-sensorer för den arktiska versionen.
Ponchon väger endast strax över ett kilo vilket gör att den är enkel att få på sig, justera och bära och den låga vikten gör att soldaten kan röra sig snabbt och tyst under uppdraget.
Ny storsatsning i klassiska Saab-fabriken. Dagens PS
Blir svårare att upptäcka
Barracuda Poncho gör det svårare för motståndaren att upptäcka soldaten såväl visuellt som på grund av värmestrålning i miljöer som skog, stenig öken eller i arktiska förhållanden, skriver Saab.
Den är vändbar vilket innebär att det går att ha två olika konfigurationer för mörker och dagsljus på respektive sida av ponchon, med ökat termiskt skydd för användning på natten.
”Vi har tagit fram Barracuda Poncho för att möta behovet som uppstått eftersom drönarövervakning blivit allt vanligare på slagfältet Det innebär att en soldat blir särskilt utsatt när den inte befinner sig skyddad under ett kamouflagenät eller i sitt kamouflerade fordon”, förklarar Henning Robach som är chef för affärsenheten Barracuda hos Saab.
”Erbjuder multispektralt skydd”
”Ponchon, som är en vidareutveckling av vårt befintliga kamouflagenät, är lätt att ha på sig och röra sig i samtidigt som den erbjuder avancerat multispektralt skydd”, tillägger han.
Barracuda säljer även mobila kamouflagesystem i det större formatet. Ett tioårigt avtal kring sådant har just tecknats med försvaret i Nederländerna, skriver Nordic Defence Sector.
Saab Barracuda ska leverera hundratals mobila kamouflagesystem för militära fordon.
Zelenskyj ville träffa Putin i Paris. Dagens PS

Nederländerna: ”Skräddarsydda”
Enligt det nederländska försvaret är de nya systemen skräddarsydda för kamouflage av fordon och marksystem.
Nederländerna uppger att dess nuvarande kamouflagematerial inte ger tillräckligt skydd mot drönare.
Saabs leveranser ska därmed bidra till att skydda soldater i fält och öka deras säkerhet och chans till överlevnad.
Fler fordonstyper ska enligt det nederländska försvaret utrustas med det svenska kamouflagesystemet framöver.
Nederländerna har skrivit ett tioårigt avtal med Saab Barracuda som börjar leverera kamouflagesystem de närmaste åren.






