Dagens PS
Bybit

En ny standard

Ny prognos: Då först är Sverige back in business

”Läget är mycket allvarligt. Den höga arbetslösheten riskerar att bita sig fast”, säger Bettina Kashefi, chefsekonom på Svenskt Näringsliv. (Foto: TT)
”Läget är mycket allvarligt. Den höga arbetslösheten riskerar att bita sig fast”, säger Bettina Kashefi, chefsekonom på Svenskt Näringsliv. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 17 sep. 2020Publicerad: 17 sep. 2020

Det kommer dröja innan ekonomin är tillbaka på samma nivåer som rådde för coronakrisen, enligt Svenskt Näringsliv. "Läget är mycket allvarligt."

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Sveriges BNP väntas i år minska med 4,4 procent och det kommer dröja fram tills andra kvartalet 2022 innan ekonomin är tillbaka på samma nivåer som rådde för coronakrisen. Det uppger Svenskt Näringsliv i senaste konjunkturprognosen.

Den stora utmaningen i höst blir arbetslösheten som väntas nå de högsta nivåerna sedan 90-talskrisen. Prognosen är att arbetslösheten i år blir 8,7 procent, för att därefter öka till 9,5 procent 2021 men sedan minska något till 8,6 procent 2022.

”Läget är mycket allvarligt. Den höga arbetslösheten riskerar att bita sig fast”, säger Bettina Kashefi, chefsekonom på Svenskt Näringsliv.

För att få fart på tillväxten efterfrågar branschorganisationen ökade investeringar. Prognosen är att dessa minskar med 8,1 procent i år för att därefter långsamt börja öka.

Sveriges tillväxt under 2021 och 2022 spås bli på 3,2 respektive 3,0 procent.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Alla dina digitala tillgångar. Ett konto.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.

Kom igång!
ANNONS
ANNONS