Dagens PS

Han manar fondsparare i börsoron: Sitt still i båten!

fondsparare
Fredrik Hård, ekonom på Fondbolagens förening, råder fondsparare att inte ha för bråttom att plocka ut sina pengar när börsen skakar. (Foto: Karl Gabor/Fondbolagens förening)

Oroligheterna i Mellanöstern gör att fondsparare drar ner på sin exponering mot börsen, enligt ny statistik.

Under mars gjorde svenska fondsparare nettouttag på 11 miljarder kronor. Främst minskade spararna sin portfölj av aktiefonder och detta bidrog till att den samlade fondförmögenheten i Sverige sjönk med 350 miljarder kronor till 8 718 miljarder kronor under månaden.

”Stor marknadsoro präglade fondsparandet i mars”, säger Fredrik Hård, ekonom på Fondbolagens förening och rekommenderar fondparare att undvika att paniksälja när börshavet gungar.

Läs mer: Rapport: Eget fondval spöade soffliggarfonden i fjol DagensPS

Rådet: Gör förhastade beslut

”Särskilt i ett marknadsläge med kraftiga svängningar från dag till dag kan det vara bra att påminna sig om vikten av långsiktighet. Har man som sparare ett långsiktigt perspektiv på sina placeringar minskar risken att man i tider av börsoro fattar förhastade beslut”.

Enligt siffrorna gjordes nettouttag på 18,4 miljarder ur aktiefonder i mars.

I blandfonder var nettouttagen betydligt blygsammare, endast 0,8 miljarder kronor och samtidigt gjordes nettoinsättningar i långa räntefonder på 4,1 miljarder kronor och i korta räntefonder på 3,7 miljarder kronor.

Läs även: Fondsparare flyr risk när kriget skakar portföljerna DagensPS

Missa inte: AP-fondernas vd:ar får skampris för tystnadskultur DagensPS

Tung börsmånad för fondsparare

”Inom premiepensionssystemet gjordes det under månaden ett nettouttag, i form av pensionsutbetalningar, på 3,3 miljarder kronor. Exkluderas detta flöde uppgick nettouttaget från fonder till 7,7 miljarder kronor i mars”, skriver Fondbolagens förening som konstaterar att det totala fondsparandet i landet hittills i år uppgår till 3,7 miljarder kronor.

De globala marknaderna hade en tung marsmånad. Stockholmsbörsen backade med närmare 8 procent, inklusive utdelningar.

Stora uttag gjordes i globalfonder, branschfonder och Nordamerikafonder. Däremot fortsatte fondsparare att placera mer pengar i Sverigefonder och tillväxtmarknadsfonder, så där ökade nettoinsättningarna.

Läs också: Toppförvaltare: Därför mosar Oslobörsen Stockholmsbörsen DagensPS

Läs även: Mars blev ett stålbad för kronan – sämsta månaden på flera år Realtid

Mest lästa i kategorin