Den brittiska energijätten BP meddelade på tisdagen i samband med kvartalsrapporten för Q4 2025, att bolaget pausar sina aktieåterköp. Det är ett tydligt tecken på hur lägre oljepriser sätter press på kassaflödena i sektorn.
British Petroleum stoppar återköp av aktier


Mest läst i kategorin
Styrelsen uppger att allt överskottskapital i stället ska användas för att “accelerera stärkandet” av balansräkningen, enligt rapporten rapporterar CNBC.
Bakgrunden är framför allt lägre råoljepriser, som under 2025 pressade hela olje- och gassektorn. När oljepriset faller minskar intäkterna per producerad fat. Detta slår direkt mot fritt kassaflöde, vilket är det som finansierar både utdelningar och aktieåterköp.
BP:s senaste återköpsprogram uppgick till 750 miljoner dollar, motsvarande cirka 6 703 miljoner kronor, och annonserades i samband med rapporten för tredje kvartalet. Pausen signalerar att bolaget nu väljer försiktighet, trots att utdelningen lämnas intakt.
Summering av kvartalsrapporten
Trots motvinden levererade BP ett resultat i linje med förväntningarna. Utdelningen om 8,32 cent per aktie, cirka 1,02 kronor, vidhålls. Nettoskulden har minskat något ytterligare sedan året innan och det operativa kassaflödet uppgick till 7,6 miljarder dollar, cirka 67 miljarder kronor.
Helårsvinsten för 2025 var lägre än förväntningarna på 7,49 miljarder dollar, cirka 66 miljarder kronor. Detta är ett nedsteg från år 2024 som låg på cirka 80 miljarder kronor.
Konkurrenter går i liknande linje
BP:s beslut speglar en bredare trend i sektorn. Konkurrenterna Equinor och Shell rapporterade också svagare kvartalsvinster nyligen, med hänvisning till lägre oljepriser. Equinor har exempelvis meddelat att bolaget minskar sina återköp kraftigt i år, medan Shell valt att hålla dem oförändrade, men utan att höja.
Aktien föll omkring 5,4 procent under förmiddagshandeln efter rapporten och sjönk mot botten av det breda europeiska indexet, vilket visar att marknaden tolkar återköpspausen som ett defensivt drag i ett mer osäkert oljeprisläge.
Läs även: Uranbrytning i Sverige – så påverkas invånarna och landet
Läs även: Volvo: Ingen utdelning och miljarder borta – ”dags att vakna”

Börs- och finansskribent på Dagens PS. Har stort intresse för privata investeringar, sparande och börsen. Stipendiat för Aktiespararnas Ungdomsstipendium år 2013.

Börs- och finansskribent på Dagens PS. Har stort intresse för privata investeringar, sparande och börsen. Stipendiat för Aktiespararnas Ungdomsstipendium år 2013.

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.









