Dagens PS

35 procents uppsida i bankens nya aktieråd

Köpläge säger Swedbanks analytiker i ett nytt aktieråd.
Köpläge säger Swedbanks analytiker i ett nytt aktieråd. (Foto: (Foto: Claudio Bresciani/TT))

Aktien har backat 20 procent i år men nu tycker Swedbanks analytiker att det är köpläge. I ett nytt aktieråd tror man att det finns över 35 procents vinst att hämta hem.

”Vi anser att värderingen är låg givet den förbättrade bruttomarginalen och möjligheten till högre lönsamhet när volymerna återhämtas”, skriver analytikern Gustav Olsson.

Läs även: Analytikern efter småsparar-rusning till aktien: ”Begränsad uppsida” – Dagens PS

Grundat 1944

Nederman (börskurs Nederman) är en svensk industrikoncern med huvudkontor i Helsingborg, specialiserad på industriell luftfiltrering och miljöteknik.

Bolaget grundades 1944 av Philip Nederman och blev tidigt en pionjär inom lösningar som fångar upp damm, rök och andra skadliga partiklar i industrimiljöer.

Koncernen har vuxit kraftigt genom förvärv och är i dag en global aktör med omkring 2 500 anställda i 25 länder och tillverkning på flera kontinenter. .

Halverats på två år

Aktien hade en stadig resa uppåt fram till hösten 2024 då kursen toppade på 260 kronor.

Sedan dess är värdet i princip halverat och står nu i 134 kronor.

Negativ försäljningsutveckling ligger bakom den tråkiga börsutvecklingen.

”Men trots nedgången har koncernen höjt bruttomarginalen från 36,3 procent 2023 till 39,7 procent 2025 genom effektivare produktion och investeringar i leveranskedjan”, påpekar Swedbanks analysfirma SB1 Market i en ny analys.

Helt nytt aktieråd

Aktien har tidigare inte varit på storbankens lista över aktieråd men får nu en köpstämpel.

”Med en redan genomförd förbättring av bruttomarginalen, lägre investeringar och väl kontrollerade rörelsekostnader är volymen den återstående drivkraften för en högre ebita-marginal”, skriver analytikern Gustav Olsson och uvecklar;

”Nederman handlas till EV/ebita 9,0x för 2027, vilket är en rabatt på 30 procent mot det historiska 10-årssnittet. Vi bedömer att dagens värdering speglar en mycket begränsad organisk återhämtning och liten eller ingen förbättring av ebita-marginalen”.

Riktkursen sätts till 180 kronor, runt 35 procent högre än dagens nivå.

Läs även: Miljoner i aktievinster för Persson – Dagens PS

David Ingnäs

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

David Ingnäs

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

Mest lästa i kategorin