Alla har gjort det. Det blir 30 grader hemma, man drar i gång fläkten på högsta hastighet och tänker att nu ska lägenheten bli sval. Tyvärr har fysiken andra planer.
Fläkten lurar dig – den kyler inte rummet alls

Enligt den österrikiske fysikern Werner Gruber gör en vanlig fläkt nämligen ingenting åt själva rumstemperaturen. Den flyttar bara runt den varma luften som redan finns där.
Fläkten kyler dig – inte rummet
En fläkt fungerar ungefär som en entusiastisk servitör som bara flyttar runt samma soppa mellan olika tallrikar. Luften cirkulerar, men den blir inte kallare.
Det som däremot händer är att luftströmmen träffar huden. När svetten avdunstar snabbare förs värme bort från kroppen, och därför känns det svalare. Med andra ord: fläkten är mer personlig tränare än luftkonditionering.
Sitter du inte i luftströmmen har fläkten betydligt mindre effekt.

Öppet fönster kan göra saken värre
Många öppnar också fönstret när värmen är som värst. Det låter klokt, men mitt på dagen kan resultatet bli det motsatta. Om det är varmare ute än inne släpper du bara in ännu mer het luft.
Det smartaste är i stället att hålla fönster, gardiner och persienner stängda under dagens hetaste timmar och vädra ordentligt sent på kvällen eller tidigt på morgonen när utomhusluften blivit svalare.
Får man sova på balkongen? Det här gäller i Sverige
Det är 27 grader i sovrummet. Fläkten låter som ett mindre propellerplan och täcket känns som en vinterjacka. Då är det inte konstigt att många börjar
Sitt inte rakt framför fläkten
Den som parkerar sig framför fläkten hela dagen kan dessutom få stela muskler och nackproblem. Werner Grubers råd är att sitta strax bredvid luftströmmen i stället för mitt i den.
Och om du funderar på om tornfläkt, bordsfläkt eller golvfläkt är bäst? Enligt fysikern spelar modellen nästan ingen roll. Alla bygger på samma princip: de flyttar luft.

Vill du kyla rummet på riktigt?
Då räcker inte en fläkt. Ska temperaturen faktiskt sjunka krävs någon form av luftkonditionering som transporterar värmen ut ur rummet.
Det märks också på försäljningen. Produktionen av luftkonditioneringsanläggningar har ökat kraftigt de senaste åren i takt med allt fler extrema värmeböljor.
Fläkten är alltså fortfarande värd sin plats i hemmet. Men den ska ses som en personlig svalkande kompis – inte som en mirakelmaskin som besegrar högsommarens värme. Och fysiken bryr sig som bekant inte om hur mycket du betalade på elektronikrean.
Dags att pensionera duschdraperiet? Den gamla klassikern gör comeback
Det klassiska duschdraperiet har hängt med i decennier. Men nu väljer allt fler en betydligt snyggare lösning som både skapar avskildhet och ger badrummet





