Sällsynt rosa diamant på auktion: "Intresse från hela världen"

Den sällsynta rosa diamanten "Eden Rose"säljs på auktion i juni.
Den sällsynta rosa diamanten "Eden Rose" säljs på auktion i juni. (Foto: Christie's)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 23 maj 2024Publicerad: 24 maj 2024

Det är inte var dag rosa diamanter hamnar på auktion. De är sällsynta och kammar hem storsummor när de väl säljs. Nu är det dags för “Eden Rose” att gå under klubban.

“Eden Rose” är en rosa diamant på 10,20 karat som kommer säljas på Christie’s i början av juni.

Diamanten har aldrig hamnat under klubban förut, och det kända auktionshuset tror att den sällsynta ädelstenen kan kamma hem någonstans mellan nio och tolv miljoner dollar.

“Med tanke på dess sällsynthet förväntar vi oss ett stort intresse från hela världen”, säger Rahul Kadakia, Christie’s internationella chef för smycken, enligt Robb Report.

Helt enfärgad

Samlare värderar den stora diamanten högt sedan den enbart består av en färg, viket är väldigt ovanligt i diamanternas värld.

Rosa diamanter visar vanligtvis sekundära nyanser som lila, orange eller grå, men “Eden Rose” är helt enfärgad och samtidigt den mest kemiskt rena.

Enorm efterfråga skapar hajp

Sedan en stor gruva i Australien stängdes ner för några år sedan har utbudet inte varit tillräckligt vilket nu gör att efterfrågan går i taket när det gäller rosa diamanter.

Spär på hajpen

Enligt Christie’s kommer hajpen kring “Eden Rose” antagligen vara enorm och auktionshuset kommer själva ytterligare se till att den ökar genom att visa upp diamanten på Christie’s i Hongkong i slutet av maj och i New York i början av juni.

Den kommer sedan få en ny ägare under Magnificent Jewels-auktionen i New York den 11 juni.

"Eden Rose" har bara en färg, rosa, vilken gör diamanten ännu mer värdefull.
“Eden Rose” har bara en färg, rosa, vilken gör diamanten ännu mer värdefull. (Foto: Christie’s)

Läs även:

Unik rosa diamant kan säljas för 360 miljoner. Dagens PS

Rosa diamant under klubban i dag – såld för rekordbelopp. Dagens PS

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin