Trots att Nordkoreas ledare Kim-Jong-un ignorerar diplomatiska kontakter med USA lutar det åt att det humanitära biståndet till det hårt sanktionerade landet återupptas.
USA godkänner humanitärt bistånd till Nordkorea


Mest läst i kategorin
Det humanitära biståndet till kommunistiskt styrda Nordkorea har varit fryst under lång tid.
Bakgrunden är diktatorn Kim Jong-uns fördjupade band med Ryssland och Kina.
USA har i månader vägrat att acceptera biståndsleveranser till landet och det krävs ett särskilt tillstånd från en sanktionskommitté i FN för humanitärt bistånd till Nordkorea.
Fortsatt frostigt från Kim Jong-un
Enligt källor till WSJ kan uppfattas som att USA nu byter fot då man är i färd med att göra ett sanktionsundantag som i sin tur uppges bana väg för internationellt bistånd till Nordkorea, trots att Kim Jong-uns hårdföra regim fortsätter uppvisa en kylig attityd till såväl USA som grannlandet Sydkorea diplomatiskt.
Kim Jong-un har även stöttat Ryssland med nordkoreanska trupper i kriget mot Ukraina och träffat både den kinesiske ledaren Xi Jinping och Rysslands president Vladimir Putin.
Han har också, skriver The Wall Street Journal, avvisat uppmaningar till kärnvapennedrustning och
ignorerat ett förslag från president Trump om ett möte på tu man hand.
Läs vidare: Efter förlusterna – Nordkorea skickar 6 000 soldater till Kursk DagensPS
Läs också: Ingen fredsplan i Ukraina – mötet ett misslyckande DagensPS
Senaste nytt
Inga bra kompisar för den skull
Även om USA nu ger grönt ljus till bistånd till Nordkorea innebär det inte nödvändigtvis att relationen mellan de båda länderna förbättras.
USA:s president Donald Trump har under senaste året gjort tappra försök att närma sig Kim Jong-un diplomatiskt.
Inte heller valet i Sydkorea av Lee Jae Myung som president har hjälpt till att bryta isen.
Nordkorea nobbade 2024 internationellt bistånd och det innebar att det gränsöverskridande biståndet för första gången till landet frös inne.
Läs mer: Trump till Nordkoreas Kim: Hör av dig – vi kan ses DagensPS
Inga kommentarer från Washington
Sydkorea välkomnar de amerikanska lättnaderna av det humanitära biståndet till den för omvärlden stängda nationen med förhoppningar om att det ska bli startskottet för ett samarbete mellan Sydkorea och Nordkorea, enligt en sydkoreansk tjänsteman, berättar WSJ.
Tidningen uppger att en amerikansk tjänsteman deklarerar att beslutet inte är ”en gest till Nordkorea” och att det hela är en del i en biståndsöversyn som praktiskt taget fungerar ”som ett stopp för biståndet till Nordkorea”.
Vita huset har inte kommenterat uppgifterna.
Läs även: Nordkoreanska infiltratörer riktar in sig på finansvärlden Realtid
Missa inte: Nordkorea skjuter invånare som tittar på utländsk film DagensPS

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.










