Dagens PS

Terror på stranden – 12 döda i dåd mot judisk festival

Fruktansvärda scener i Sydney
Fruktansvärda scener har utspelat sig i Sydney där 11 omkommit i ett terrordåd mot en judisk festival på Bondi Beach. (Foto: Mark Baker / AP / TT)
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist
Uppdaterad: 14 dec. 2025Publicerad: 14 dec. 2025

Elva civila har dödats i en masskjutning på turiststranden Bondi Beach i Sydney, Australien. Även en misstänkt skytt är död, vilket gör att den totala dödssiffran stiger till tolv.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Attacken, som dessutom skadade närmare 30 personer, var uttryckligen riktad mot Sydneys judiska befolkning, rapporterar BBC.

Dådet genomfördes under en judisk familjefestival som hölls på stranden, på den första dagen av Chanukka. Australiens premiärminister Anthony Albanese kallade händelsen en ”riktad attack mot judiska australier”.

En av de misstänkta skyttarna var känd av underrättelsetjänsten, rapporterar TT.

Enligt vittnesuppgifter hördes ett 50-tal skott, och en person beskrev de tio minuterna av skottlossning som ett ”absolut helvete på jorden”. Utöver skotten meddelade polisen i New South Wales att flera explosiva anordningar hittats i en bil nära stranden.

Hjälte i vit skjorta avväpnade skytten

Mitt under det kaotiska händelseförloppet genomfördes en heroisk insats av en civilperson. En man i vit skjorta smög sig fram bakom en bil och övermannade en av de förmodade gärningsmännen med ett nackgrepp. Efter en sju sekunder lång kamp lyckades han slita geväret ur händerna på skytten.

Vittnet Tom Madigan kallade mannen en hjälte, och New South Wales premiärminister Chris Minns beskrev honom senare som en ”sann hjälte”. Enligt vittnesuppgifter agerade gärningspersonerna i par, och en annan svartklädd man stod på en gångbro och utväxlade skott med polis, skriver TT.

Bevakningen skärps i Stockholm efter dåd i Sydney

Dådet får även konsekvenser i Sverige. Stockholmspolisen har efter masskjutningen beslutat att stärka bevakningen av judiska objekt i staden.

ANNONS

Presstalesperson Carina Skagerlind bekräftade att polisen följer omvärldsläget och anpassar sina åtgärder.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS