Iphone säljs på auktion – för halv miljon

Iphone
Har du en halv miljon kronor över? Då kan denna Iphone bli din (Foto: LCG Auctions).
Isabel Hallqvist
Isabel Hallqvist
Uppdaterad: 06 feb. 2023Publicerad: 06 feb. 2023

För 16 år sedan släppte Apple sin första Iphone och nu säljs ett exemplar av denna modell på auktion. Utropspriset? En halv miljon kronor.

När Apple lanserade sin första Iphone-modell i juni 2007 kostade den 499 dollar, ca 5000 kronor, vilket då ansågs vara ett högt pris för en mobiltelefon.

Men den som köpte en Iphone för 16 år sedan, och lät den ligga kvar i sin förpackning, kan idag skatta sig lycklig.

Just nu auktioneras nämligen en Iphone från 2007 ut för 50 000 dollar, 529 000 kronor, via LCG Auctions. Telefonen är helt oanvänd och ligger kvar i en obruten originalförpackning.

LCG Auctions beskriver mobiltelefonen som “En av de viktigaste och mest världsomfattande uppfinningar under vår livstid” som för alltid förändrade smarttelefon-industrin.

När Apples telefon lanserades 2007 stack den ut mot sina konkurrenter eftersom den hade en enda knapp, hemknappen, och en 3,5 tum skärm. All navigering i telefonen hanterades genom att användaren svajpade och tryckte på skärmen – vilket då var revolutionerande.

Den första Iphone-modellen hade ett lagringsutrymme på knappa 4 GB och 8 GB, samt en kamera med 2 megapixlar.

Senast en Iphone såldes på auktion klubbades den för 40 000 dollar, 424 000 kronor. Den aktuella auktionen avslutas om 13 dagar, och det ledande budet ligger just nu på 15 294 dollar, ca 162 kronor.

Läs även:

Apple toppar listan bland tusentals chefer

Här är Apples nya jättesatsning

Google sparkar personal via mejl

Isabel Hallqvist
Isabel Hallqvist

Reporter på Dagens PS med fokus på ekonomi.

Isabel Hallqvist
Isabel Hallqvist