Fingerprint Cards

Fusionen: Fingerprint och Precise – så påverkas du som aktieägare
Fingerprint Cards och Precise Biometrics slår ihop sina verksamheter i ett steg som ska skapa en starkare, mer komplett aktör inom biometri. Vi analyserar vad ihopslagningen betyder för dig som aktieägare. Fingerprint Cards och Precise Biometrics går samman. Styrelserna i båda bolagen rekommenderar enhälligt sina aktieägare att rösta ja, men reaktionen på börsen var kylig. …

Proppen ur börsens då "hetaste bolag"
I mitten av 2010-talet var det Stockholmsbörsens mest hajpade bolag, men det går inte att leva på gamla meriter och i dag liknar Fingerprint Cards mest ett fiasko. Vi är många som minns när biometribolaget Fingerprint Cards (börskurs) höjdes till skyarna. Men det var då det och i en färsk analys kastar Dagens Industri ut …

Börsen upp i väntan på räntan – Sinch föll tungt
Det var glada miner på Stockholmsbörsen som steg 1,3 procent på tisdagen inför onsdagens räntebesked. Bland förlorarna fanns Sinch, som föll 15 procent efter sin kvartalsrapport. Stockholmsbörsens breda index OMXSPI steg 1,3 procent och storbolagsindex OMXS30 steg 1,2 procent på tisdagen i väntan på Riksbankens besked om räntan på onsdagen. Det innebär också högsta stängningssiffran …

Nytt ras för Fingerprint Cards – faller 42 procent efter emissionsbesked
Den plågade småspararfavoriten Fingerprint Cards faller kraftigt på börsen på måndagen efter svaga siffror och emissionsbesked. Fingerprint Cards redovisade i fredags en preliminär förlust på omkring 75 miljoner kronor, och på måndagen presenterades att bolaget avser att genomföra en företrädesemission av B-aktier om upp till cirka 310 miljoner kronor. Det får bolaget att rasa på …

Stockholmsbörsen vänder uppåt – stänger på grönt
Stockholmsbörsen stänger på gröna siffror efter måndagens minussiffror. Nedåt gick det däremot för nätmäklarna Avanza och Nordnet. Det blev en grön tisdag för Stockholmsbörsen, som vände uppåt igen efter gårdagens röda siffror. Tresiffrigt för Vivesto Dagens raket på börsen är Vivesto, bolaget som utvecklar, tillverkar och säljer läkemedel inom onkologi (tumördiagnoser) för människor och djur. …

Glädjeyran höll hela vägen – nytt rekord på Stockholmsbörsen
Torsdagsmorgonens handelsfest kom aldrig av sig på börsen – och den här sektorn dominerade totalt. Av de tio aktier som gick bäst på börsen under torsdagen var nästan hälften fastighetsbolag. Oscar Properties var högt i det blå när börsen stängde – plus 40 procent. Detta trots att norska banken DNB börjat sälja av en portfölj …

Ras för H&M efter rapport – segt slut på börsveckan
H&M:s försäljningssiffror blev en besvikelse för investerarna, och klädjätten faller tungt i fredagens handel. Stockholmsbörsen inledde fredagen på gott humör, och stänger svagt uppåt. H&M rasar på Stockholmsbörsen efter kvartalsrapporten, som visar vikande försäljningssiffror och nolltillväxt i lokala valutor, något Dagens PS rapporterat om tidigare under fredagen. Tungt fall för H&M H&M-aktien tappar drygt 7,3 …

Fingerprints vd avgår – får ny roll som rådgivare
Christian Fredrikson lämnar vd-stolen i Fingerprint Cards efter sex år, men han blir kvar som rådgivare åt styrelsen. I ett pressmeddelande på torsdagskvällen meddelade biometriföretaget Fingerprint Cards att Christian Fredrikson ”i samförstånd med bolagets styrelse” kliver av som vd. Han blir kvar i bolaget som strategisk rådgivare till styrelsen. Ted Hansson går in som tillförordnad …

Fängelse för kände börsprofilen – överklagar
Tingsrätten ser förmildrande omständigheter men dömer ändå Fingerprint Cards tidigare vd Johan Carlström till ett och ett halvt års fängelse. Johan Carlström, storägare och ordförande i biometribolaget Fingerprint Cards, fälls för grovt insiderbrott men frias på tre punkter, berättar TT på SvD.se. Domen på ett och ett halvt års fängelse är lägre än vad åklagaren …

Lista: 10 mest blankade aktierna på Stockholmsbörsen
Scandic, SBB och Fingerprint Cards toppar listan över de mest blankade aktierna på Stockholmsbörsen just nu, enligt Finansinspektionens register. De flesta som handlar med aktier vill att det ska gå bra för bolaget. Men vissa satsar emot aktierna – genom att låna aktier och sälja dem, för att mot slutet av låneperioden köpa tillbaka aktien …

Fingerprint Cards sensor i två nya smartphones
Fingerprint Cards sensorer finns med i två nya smartphones från Vinsmart, skriver bolaget på Twitter. Det är Vinsmarts första telefoner med biometri från det svenska bolaget. Modellerna som släpps heter Vsmart Aris och Vsmart Aris Pro med en sidomonterad FPC1540-sensor. Totalt har det nu lanserats 453 mobila enheter med sensorer och teknik från Fingerprint Cards, …

Proppen ur hajpen – saknar hisnande 260 miljarder
I en analys skriver Dagens Industri om "en ny kalldusch för aktieägarna".

Fingerprints sensor med i sex nya Huawei-mobiler
Fingerprint Cards sensor finns med i sex nya mobiltelefons-modeller, skriver företaget på sitt Twitterkonto. Samtliga är av märket Huawei.

Fingerprints vd tar höjd för oviss framtid
Konstaterar att "den globala smartphonemarknaden kan komma att minska med uppemot 10–20 procent under 2020", enligt branschbedömare.

Fingerprints vd: "Inte nöjda med marginalnivån"
Fingerprint Cards redovisar minskande omsättning under fjärde kvartalet jämfört med samma period året innan.

Fingerprint stiger efter samarbete med kortjätten
Franska elektronikkoncernen Thales har säkrat ett avtal med Mastercard. Som en följd stiger Thales svenska samarbetspartner Fingerprints aktie med runt sju procent på tisdagen.

Fingerprint Cards vänder till förlust
Fingerprint Cards redovisar minskande omsättning under tredje kvartalet jämfört med samma period året innan.

Fingerprints sensor i nytt betalningsprojekt
Fingerprint Cards sensor har integrerats i en ny betalningsenhet från japanska JCB.

Fingerprint stiger – Ericsson vänder upp
Fingerprint Cards stiger i den inledande handeln, och nu rapporteras ett till insynsköp. Ericsson vänder uppåt.

Fingerprint-chefer stortankar aktier
Störst köp står storägaren och ordförande Johan Carlström för, visar Finansinspektionens insynsregister.

Fingerprints sensor i nytt biometriskt kort
En av Fingerprint Cards sensorer finns med i det biometriska kort från Mereal.

Fingerprint bekräftar: Har sensor i Samsung-lur
Biometriföretaget Fingerprint Cards bekräftar nu att företagets teknik är inkluderat i telefonen Samsung Galaxy A10S.

Fingerprint vänder till vinst i andra kvartalet
Fingerprint Cards redovisar minskande omsättning under andra kvartalet jämfört med samma period året innan. Samtidigt vänder bolaget till vinst.

Fingerprint-partner får certifikat från Mastercard
Halvledarjätten NXP Semiconductors har erhållit ett Mastercad CAST-certifikat för sin biometriska smarta kort-modul. Det berör även de svenska bolagen Precise Biometrics och Fingerprint Cards som samarbetar med NXP.

Uppsägningar, tung börs och rapportsäsong
BUSINESSBRIEFEN – för dig som missat nyhetsdagen samlar Dagens PS alla de viktigaste nyheterna och de mest lästa artiklarna på ett ställe.