Dagens PS

Sverige i världstoppen – här är det dyrast och billigast att dejta

Dejta
Att dejta kan bli en dyr historia. Särskilt i Stockholm, visar en ny internationell jämförelse. (Foto: Fredrik Sandberg/TT)

Att dejta kan bli en kostsam historia, åtminstone i vissa delar av världen. En ny internationell jämförelse visar att Stockholm tillhör de allra dyraste städerna. Men kanske är det värt pengarna. Det finns ju trots allt ett gäng ekonomiska fördelar med att hitta kärleken.

Det sägs att kärleken är gratis. Det är förstås en sanning med modifikation.

En middag på restaurang, några drinkar och kanske en taxiresa hem kan gräva djupa hål i plånboken. 

Hur stort hålet blir beror dock på var i världen du befinner dig.

En ny internationell jämförelse visar att Stockholm är en av världens dyraste städer att dejta i.

Läs även: Bedragarna ändrar taktik – kan få dig att byta bank. Dagens PS

Stockholm dyrare än New York

I rapporten Mapping the World’s Prices 2026 har Deutsche Bank Research Institute jämfört dejtingkostnader i 69 städer världen över.

Vår svenska huvudstad, Stockholm, hamnar på sjätte plats bland 28 europeiska städer.

Här kostar det så kallade ”dejtingpaketet” 310 euro. Det motsvarar ungefär 3 400 kronor och är faktiskt mer än i både Paris och New York, där motsvarande paket kostar 279 respektive 308 euro.

Allra dyrast är dejtandet i Genève – 407 euro – följt av Zürich med 400 euro. Billigast i den europeiska jämförelsen är Istanbul med 168 euro.

Men vad får man egentligen för pengarna?

Jo, undersökningens dejtingpaket är ganska generöst tilltaget. Här ingår bland annat en restaurangmiddag för två, två biobiljetter, kaffe, vin och transporter.

Dessutom ingår ett par jeans och en klänning. 

Missa inte: ”Vi slösar bort våra bästa år” – experten pekar ut meningslösa jobb. Dagens PS

Men svenskarna har råd med mer

När forskarna ställer dejtingkostnaderna i relation till invånarnas löner förändras topplistan. 

I Stockholm motsvarar dejtingpaketet 9,9 procent av en genomsnittlig nettomånadslön.

I Aten, där själva paketet kostar betydligt mindre, går hela 19,6 procent av nettolönen åt.

Och i Zürich, som har Europas näst dyraste dejtingpaket, är motsvarande andel bara 5,6 procent.

De höga schweiziska lönerna gör alltså att dejtingkostnaderna tar en betydligt mindre tugga av inkomsten.

Kärleken kan bli en bra affär

En dyr dejt kan förstås visa sig vara en god investering. Åtminstone om relationen så småningom leder till ett gemensamt hem.

Länsförsäkringar uppskattade redan 2023 att en person kan spara omkring 8 500 kronor i månaden genom att flytta ihop med någon och dela på hushållets gemensamma utgifter.

I Stockholms län var den beräknade besparingen ännu större, omkring 10 200 kronor i månaden.

”Förutom att det förstås är mysigt att bo ihop är det också bra rent ekonomiskt att kunna dela på de gemensamma utgifterna. Att bo tillsammans kan göra att det blir pengar över som paret kan spara eller lägga på annat trevligt”, kommenterade Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar. 

Läs också: Swedbank varnar: Ett feltryck med Swish kan bli en dyr läxa. E55

Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Mest lästa i kategorin