Dagens PS

Slaktad folkaktie ska rusa 245 procent

(Foto: TT / Montage)
John Uggla
John Uggla
Uppdaterad: 27 mars 2017Publicerad: 27 mars 2017

En rejäl kursrusning väntar svenska aktiesparare – om detta sker.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

I fredags stängde krisande Fingerprint Cards aktie på 35,49 kronor. Men egentligen borde kursen ligga på 120 kronor, det vill säga 245 procent högre.

Det skriver Redeye, enligt nyhetsbyrån Direkt, i en analys om den svenska folkaktien som straffades hårt på börsen efter förra veckans vinstvarning, som DagensPS.se skrev om. Redeye räknar nämligen med att Fingerprint får bukt med nuvarande lagerproblem vilket får intäkterna att stiga med 17 procent andra halvåret 2017 följt av en tillväxt på 44 procent för helåret 2018.

Prognosen ovan baseras på Redeyes så kallade ”base case” vilket är det scenario man anser är mest sannolikt. I ett ”bear case” – det mest negativa – ligger kursen på 36 kronor. Ett krav för att Fingerprint ska kunna stiga över huvud taget är dock att man återfår marknadens förtroende, skriver man.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Bevisad e-handelsmodell i nästa tillväxtfas

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.

Läs mer om investeringscaset
ANNONS
ANNONS