Teleoperatören Telia ska ha fått ett bud på sitt ägande i mobiloperatören Kcell som värderar bolaget till runt 600 miljoner dollar.
Reuters: Bud på Telias post i Kcell


Mest läst i kategorin
Teleoperatören Telia ska ha fått ett bud på sitt ägande i mobiloperatören Kcell som värderar bolaget till runt 600 miljoner dollar.
Erbjudandet är från Kazakhtelecom enligt uppgifter till Reuters.
I förra månaden uppgavs att Kazakhtelecom ansökt om tillstånd att köpa en andel på 75 procent i Kcell. Den posten ägs av Telia och Fintur som är ett joint venture med Turkcell. Kazakhtelecom har i sin tur även ett ägande i Kcells konkurrent, ett joint venture med Tele2.
Om värderingen på Kcell stämmer så är det runt 40 procent lägre än marknadsvärdet som ska vara omkring 1 miljard dollar, uppger en källa med insyn i frågan.
Både Kazakhtelecom och Telia har avböjt att kommentera uppgifterna, skriver Reuters.
Stefan Linnér
stefan.linner@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Roligare sparande i aktier och fonder! Ge ditt sparande en flygande start. Nordnet bjuder på courtaget och återbetalar alla dina fondavgifter tills du nått 50 000 kr i samlat sparande.








