Dagens PS

2026 – året då du blir rikare genom att sluta vara lönsam 

2026 “blir året då du får mer i plånboken för att du pausar Netflix-serien och tar klivet upp ur soffan”, skriver Karolina Palutko Macéus
2026 “blir året då du får mer i plånboken för att du pausar Netflix-serien och tar klivet upp ur soffan”, skriver Karolina Palutko Macéus (Foto: Fredrik Sandberg/TT/Pexels)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 30 dec. 2025Publicerad: 30 dec. 2025

2026 spås bli ett bättre år för hushållens ekonomi. Ändå kan du gå miste om tusenlappar, trots lägre räntor och stigande löner. Förklaringen är enkel: du är fortfarande lönsam – för andra. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Räntorna har vänt ned, inflationen har tappat greppet och lönerna fortsätter uppåt. Ändå riskerar många att stå där nästa år och undra varför det fortfarande är tomt i plånboken.

Förklaringen är inte en enskild stor kostnad – utan många små som fått leva kvar av ren bekvämlighet. Det skriver författaren och journalisten Karolina Palutko Macéus i en krönika hos Placera

Missa inte: Stora förändringar för plånboken 2026 – så påverkas du. Dagens PS

Pengarna försvinner i det tysta

Palutko Macéus beskriver ett helt vanligt hushåll med bolån, konton, försäkringar och fondsparande. 

När ekonomin summeras visar det sig att flera tusen kronor per år försvinner – inte på lyx eller överkonsumtion – utan på bolåneräntor som aldrig omförhandlats, kontopaket som ”bara blev kvar”, fondavgifter som tickar på av gammal vana och försäkringar som överlappar varandra.

“Och exakt där lever bankerna och försäkringsbolagen sina bästa liv”, konstaterar Macéus. 

ANNONS

Bra kund = lönsam för banken 

Till saken hör att lojala kunder ofta missgynnas. Nya kunder lockas med bättre villkor, medan gamla kunder blir kvar med högre bolåneräntor, dyrare paketlösningar och fonder som rullar på av gammal vana.

ANNONS

“Att vara en “bra kund” är i praktiken att vara en lönsam kund – för banken”, skriver Palutko Macéus.

Det finns helt enkelt inget självklart incitament att sänka räntor eller avgifter för den som inte protesterar.

Läs även: Här är aktierna du ska satsa på 2026. Dagens PS

Kan spara tusenlappar 

Bolån är ett område där många hushåll kan spara stora summor. Ändå drar sig var femte person för att förhandla om sin bolåneränta. Detta trots att det, enligt privatekonomen Stefan Westerberg, “finns många tusenlappar att tjäna” på att sätta sig vid förhandlingsbordet

Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar.
Det finns många tusenlappar att tjäna, säger Stefan Westerberg (Foto: Adrian Leopoldson/Länsförsäkringar)

“Som bolånekund behöver man ta det där samtalet med sin bank och man behöver göra det löpande, i alla fall någon gång per år”, sa Moa Langemark, konsumentskyddsekonom på Finansinspektionen, i fjol

“Jag kan också bekräfta att vi ser i statistiken att aktiva kunder får bättre villkor”, tillade hon. 

Genom att förhandla aktivt – gärna med ett flyttunderlag – kan räntan pressas. 

ANNONS

Samtidigt pekar Palutko Macéus ut den rörliga räntan som viktig för att behålla förhandlingsstyrkan, eftersom bundna lån minskar bankens behov av att erbjuda rabatter.

Årligt ”reningsbad” i ekonomin

Palutko Macéus råd är att göra ett årligt ”reningsbad” i ekonomin. Genom att rensa bort onödiga avgifter, dyra fonder och dubbelförsäkringar går det att frigöra pengar varje år, utan att ta större risker.

“Sluta också vara dubbelförsäkrad som en rysk docka. Hemförsäkring, bilförsäkring, barnförsäkring, reseförsäkring via kortet – många betalar två gånger utan att veta om det. Försäkringar är nödvändiga. Överlapp är bara dyrt. Gå igenom ordentligt. Se det som ett årligt reningsbad”, skriver hon. 

Slutsatsen är att 2026 inte automatiskt blir billigare. För den som vill få mer pengar över krävs aktiva val, inte bara bättre konjunktur.

Läs också: Experten om 2026: Bygg buffert – sedan kan ni festa. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

ANNONS
Sista möjligheten att teckna i bevisad e-handelsmodell

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.

Läs mer om investeringscaset
ANNONS
ANNONS