Dagens PS

Pentagon donerar fem miljoner skyddsmasker

pentagon-skyddsmasker
USA:s försvarsminister Mark Esper. Arkivbild. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 18 mars 2020Publicerad: 18 mars 2020

USA:s försvarsdepartement, Pentagon, kommer att ge fem miljoner masker och 2.000 ventilatorer till hälsodepartementet i dess bekämpning av coronaviruset.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Enligt försvarsminister Mark Esper kommer en miljon masker att omedelbart distribueras ut, rapporterar CNBC.

Om ventilatorerna uppgavs det att de skiljer sig åt från civila vilket kommer att kräva inlärning innan de kan tas i bruk. För anskaffning av fler ventilatorer behövs stöd från branschen, sade Esper.

”När du tittar på antalet personer som väntas bli i behov av ventilatorer är 2.000 inte precis tillräckligt”, sade Esper.

USA hade senast 6.524 bekräftade fall av coronaviruset. Antalet döda är uppe i 116 personer, enligt Worldometer.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS